Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Ullmax AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Ullmax AB minskade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 304 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är −2,4 procent, mot branschmedianens 3,0 procent.
Soliditeten ligger på 27,5 procent — branschens median är 45,5 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med kläder och skodon
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −5,2 % | 202 | 304 | 34 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 249 | 304 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −32,2 % | 278 | 304 | 9 % |
| Soliditet | 27,5 % | 239 | 304 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 524 tkr | 139 | 304 | 54 % |
| Rörelseresultat per anställd | −109 tkr | 255 | 304 | 16 % |
| Nettoomsättning | 54 284 tkr | 121 | 304 | 60 % |
| Rörelseresultat | −1 314 tkr | 265 | 304 | 13 % |
| Antal anställda | 12 | 109 | 304 | 64 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −5,2 % | 1 641 | 2 232 | 26 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 1 983 | 2 231 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −32,2 % | 2 103 | 2 232 | 6 % |
| Soliditet | 27,5 % | 1 715 | 2 228 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 524 tkr | 326 | 2 232 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | −109 tkr | 2 096 | 2 232 | 6 % |
| Nettoomsättning | 54 284 tkr | 456 | 2 232 | 80 % |
| Rörelseresultat | −1 314 tkr | 2 127 | 2 232 | 5 % |
| Antal anställda | 12 | 715 | 2 232 | 68 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −5,2 % | 63 591 | 87 565 | 27 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 75 596 | 87 484 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −32,2 % | 81 399 | 87 585 | 7 % |
| Soliditet | 27,5 % | 66 442 | 87 398 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 524 tkr | 12 964 | 87 586 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | −109 tkr | 79 990 | 87 586 | 9 % |
| Nettoomsättning | 54 284 tkr | 18 371 | 87 586 | 79 % |
| Rörelseresultat | −1 314 tkr | 80 780 | 87 586 | 8 % |
| Antal anställda | 12 | 29 306 | 87 586 | 67 % |