Aktiebolag Skellefteå
Ulf Svanborg Grävare AB
23 sökningar
2,7 mkr
+41,0 %39,7 %
+18,5 p.e.62,5 %
+3,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 679 | 1 900 | 1 885 |
| Rörelseresultat | 1 063 | 402 | 238 |
| Årets resultat | 833 | 305 | 181 |
| Eget kapital | 968 | 386 | 206 |
| Balansomslutning | 1 549 | 656 | 517 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 679 | 1 900 | 1 885 |
| Personalkostnader | 961 | 944 | 919 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 481 | 431 | 434 |
| Övriga rörelseposter, netto | −164 | −123 | −294 |
| Rörelseresultat | 1 063 | 402 | 238 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 060 | 402 | 239 |
| Skatt | 228 | 97 | 58 |
| Årets resultat | 833 | 305 | 181 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 49 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 125 | 104 | 205 |
| Kassa och bank | 375 | 552 | 312 |
| Omsättningstillgångar | 1 500 | 656 | 517 |
| Summa tillgångar | 1 549 | 656 | 517 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 110 | 56 | 0 |
| Eget kapital | 968 | 386 | 206 |
| Justerat eget kapital | 968 | 386 | 206 |
| Kortfristiga skulder | 581 | 270 | 311 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 549 | 656 | 517 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ulf Svanborg Grävare AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 39,7 procent, och soliditeten var hög — 62,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 41 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Skellefteå.
Verksamheten ska göra markarbeten med maskin.
Styrelse & ledning
- Ulf Svanborg (f. 1963) Styrelseledamot
- Pär Johansson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Repslagargränd 3, 931 29, Skellefteå Besök: Repslagargränd 3, Skellefteå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |