Aktiebolag Karlstad
Ugnslackeringar i Karlstad Aktiebolag
136 sökningar
2,1 mkr
−1,7 %0,7 %
−5,6 p.e.41,7 %
−2,6 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 142 | 2 180 | 2 122 | 2 020 | 2 220 | 2 411 | 2 398 | 2 636 |
| Rörelseresultat | 15 | 137 | 145 | −42 | −56 | 160 | −53 | 191 |
| Årets resultat | 9 | 79 | 87 | −11 | 3 | 91 | 1 | 142 |
| Eget kapital | 194 | 260 | 281 | 195 | 206 | 202 | 111 | 260 |
| Balansomslutning | 465 | 587 | 563 | 409 | 475 | 595 | 422 | 657 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 142 | 2 180 | 2 122 | 2 020 | 2 220 | 2 411 | 2 398 | 2 636 |
| Personalkostnader | 1 131 | 1 055 | 1 062 | 1 110 | 1 371 | 1 312 | 1 442 | 1 463 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | 18 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 612 | 589 | 543 | 542 | 515 | 525 | 557 | 515 |
| Övriga rörelseposter, netto | −384 | −399 | −372 | −408 | −388 | −409 | −434 | −449 |
| Rörelseresultat | 15 | 137 | 145 | −42 | −56 | 160 | −53 | 191 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 135 | 143 | −44 | −58 | 158 | −55 | 189 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −35 | −35 | 33 | 65 | −39 | 60 | −4 |
| Skatt | 4 | 22 | 21 | 0 | 4 | 27 | 4 | 43 |
| Årets resultat | 9 | 79 | 87 | −11 | 3 | 91 | 1 | 142 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 8 | 26 |
| Varulager | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 172 | 242 | 229 | 169 | 243 | 177 | 149 |
| Kassa och bank | 262 | 405 | 311 | 170 | 294 | 338 | 226 | 472 |
| Omsättningstillgångar | 465 | 587 | 563 | 409 | 473 | 591 | 413 | 631 |
| Summa tillgångar | 465 | 587 | 563 | 409 | 475 | 595 | 422 | 657 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 85 | 81 | 94 | 106 | 0 | 11 | 10 | 18 |
| Eget kapital | 194 | 260 | 281 | 195 | 206 | 202 | 111 | 260 |
| Justerat eget kapital | 250 | 316 | 309 | 195 | 232 | 280 | 158 | 354 |
| Obeskattade reserver | 70 | 70 | 35 | 0 | 33 | 98 | 59 | 119 |
| Kortfristiga skulder | 201 | 257 | 247 | 214 | 236 | 295 | 252 | 278 |
| Summa eget kapital och skulder | 465 | 587 | 563 | 409 | 475 | 595 | 422 | 657 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 508 granskade bolag ligger Ugnslackeringar i Karlstad Aktiebolag strax under mitten räknat på omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 41,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Karlstad.
Bolaget skall driva lackeringsverkstadsrörelse, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Göran Halvarsson (f. 1962) Styrelseledamot
- Carina Halvarsson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1966-11-24 |
|---|---|
| Bransch | Beläggning och överdragning av metall (SNI 25510) |
| Adress | Östra Klarälvsgatan 11, 652 21, Karlstad Besök: Östra Klarälvsgatan 11, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 054-219945 |