Aktiebolag Östhammar
Ubby Byggservice AB
70 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
+27,1 %Rörelsemarginal
5,1 %
+8,1 p.e.Soliditet
37,1 %
−18,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 439 | 1 919 | 2 230 | 2 334 | 2 704 | 1 297 | 1 438 | 1 287 |
| Rörelseresultat | 124 | −57 | 25 | 93 | 209 | −92 | 177 | −21 |
| Årets resultat | 49 | 6 | 13 | 52 | 167 | −92 | 177 | −22 |
| Eget kapital | 479 | 430 | 424 | 411 | 360 | 193 | 285 | 108 |
| Balansomslutning | 1 290 | 775 | 952 | 934 | 882 | 619 | 679 | 452 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 439 | 1 919 | 2 230 | 2 334 | 2 704 | 1 297 | 1 438 | 1 287 |
| Personalkostnader | 624 | 542 | 541 | 482 | 472 | 469 | 227 | 346 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 20 | 0 | 8 | 20 | 30 | 44 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 243 | 220 | 281 | 257 | 242 | 183 | 266 | 150 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 422 | −1 194 | −1 383 | −1 494 | −1 761 | −707 | −724 | −768 |
| Rörelseresultat | 124 | −57 | 25 | 93 | 209 | −92 | 177 | −21 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 126 | −50 | 28 | 92 | 209 | −92 | 177 | −22 |
| Bokslutsdispositioner | −63 | 60 | −7 | −25 | −28 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 14 | 4 | 9 | 16 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 49 | 6 | 13 | 52 | 167 | −92 | 177 | −22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 194 | 100 | 0 | 22 | 30 | 50 | 40 | 84 |
| Kortfristiga fordringar | 496 | 138 | 349 | 365 | 357 | 269 | 309 | 127 |
| Kassa och bank | 600 | 537 | 603 | 547 | 495 | 300 | 330 | 242 |
| Omsättningstillgångar | 1 096 | 675 | 952 | 912 | 852 | 569 | 639 | 368 |
| Summa tillgångar | 1 290 | 775 | 952 | 934 | 882 | 619 | 679 | 452 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 380 | 374 | 361 | 309 | 0 | 235 | 58 | 80 |
| Eget kapital | 479 | 430 | 424 | 411 | 360 | 193 | 285 | 108 |
| Justerat eget kapital | 529 | 430 | 472 | 453 | 382 | 193 | 285 | 108 |
| Obeskattade reserver | 63 | 0 | 60 | 53 | 28 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 748 | 345 | 468 | 470 | 494 | 426 | 394 | 344 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 290 | 775 | 952 | 934 | 882 | 619 | 679 | 452 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Ubby Byggservice AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 37,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Östhammar.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva byggverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bo Peter Stefan Karlsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Maria Olsson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Stavby-Ubby 24, 747 94, Alunda Besök: Stavby-Ubby 24, Alunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |