Aktiebolag Hofors
U-Men Consulting AB
17 sökningar
1,7 mkr
+10,2 %29,9 %
+3,7 p.e.73,3 %
+9,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 740 | 1 579 | 1 150 |
| Rörelseresultat | 520 | 413 | 279 |
| Årets resultat | 410 | 329 | 222 |
| Eget kapital | 736 | 476 | 247 |
| Balansomslutning | 1 004 | 745 | 651 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 740 | 1 579 | 1 150 |
| Personalkostnader | 822 | 887 | 709 |
| Övriga externa kostnader | 397 | 136 | 69 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −143 | −93 |
| Rörelseresultat | 520 | 413 | 279 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 518 | 414 | 279 |
| Skatt | 108 | 85 | 58 |
| Årets resultat | 410 | 329 | 222 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 380 | 200 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 431 | 460 | 393 |
| Kassa och bank | 193 | 85 | 258 |
| Omsättningstillgångar | 624 | 545 | 651 |
| Summa tillgångar | 1 004 | 745 | 651 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 301 | 122 | 0 |
| Eget kapital | 736 | 476 | 247 |
| Justerat eget kapital | 736 | 476 | 247 |
| Kortfristiga skulder | 268 | 269 | 404 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 004 | 745 | 651 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger U-Men Consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 29,9 procent, och soliditeten var hög — 73,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Hofors.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom it.
Styrelse & ledning
- Fredrik Wänglund (f. 1972) Styrelseledamot
- Benjamin Wänglund (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-03-06 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Vallbyvägen 11, 813 40, Torsåker Besök: Vallbyvägen 11, Torsåker |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |