starkabolag.se

Aktiebolag Valdemarsvik

TyrAx Valdemarsvik AB

102 sökningar

Omsättning 2025

4,3 mkr

+15,5 %
Rörelsemarginal

1,5 %

−8,6 p.e.
Soliditet

51,0 %

+5,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-03
Omsättning4 3143 7364 3344 4043 337
Rörelseresultat64377317283246
Årets resultat127208226127153
Eget kapital347469511284307
Balansomslutning1 0501 6441 4521 1801 483
Anställda11221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-06*2021-03
Nettoomsättning4 3143 7364 3344 4043 337
Personalkostnader7378011 0831 083615
Av- och nedskrivningar4850506233
Övriga externa kostnader412344447301175
Övriga rörelseposter, netto−3 053−2 164−2 437−2 675−2 268
Rörelseresultat64377317283246
Ränteintäkter153——
Räntekostnader11112
Resultat efter finansiella poster64381319282245
Bokslutsdispositioner118−91−6−120−50
Koncernbidrag−18−25−3500
Skatt3756523442
Årets resultat127208226127153

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-06*2021-03
Anläggningstillgångar338113118177
Kortfristiga fordringar318869303310703
Kassa och bank6996941 018689703
Omsättningstillgångar1 0171 5631 3219991 406
Summa tillgångar1 0501 6441 4521 1801 483
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat170211235107104
Eget kapital347469511284307
Justerat eget kapital536752721490417
Obeskattade reserver238356265259139
Långfristiga skulder001541521
Kortfristiga skulder4658195224851 036
Summa eget kapital och skulder1 0501 6441 4521 1801 483
Ställda säkerheter100100100100100

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

TyrAx Valdemarsvik AB omsatte 4,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,5 procent, och soliditeten var hög — 51,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Valdemarsvik.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsarbeten samt skogs- och lantbruksarbeten och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är TyrAx Valdemarsvik AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av TyrAx Valdemarsvik AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller TyrAx Valdemarsvik AB (556986-4522)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

TyrAx Valdemarsvik AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag Barklastudden Holding AB (559364-5012)
Koncernmoder Barklastudden Holding AB (559364-5012)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-10-15
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Svängen 2, 615 33, Valdemarsvik
Besök: Svängen 2, Valdemarsvik
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad