Konkurs inledd (2026-03-11)
Aktiebolag Göteborg
Typografia Olsén Aktiebolag
175 sökningar
Omsättning 2024
2,8 mkr
−6,4 %Rörelsemarginal
5,0 %
+7,5 p.e.Soliditet
27,7 %
+11,9 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 759 | 2 949 | 2 870 | 2 232 | 1 934 | 3 511 | 4 890 |
| Rörelseresultat | 138 | −73 | 61 | −54 | −123 | −69 | 354 |
| Årets resultat | 99 | −96 | 9 | −103 | −165 | −56 | 222 |
| Eget kapital | 233 | 134 | 129 | 120 | 113 | 278 | 334 |
| Balansomslutning | 841 | 849 | 1 330 | 953 | 959 | 1 078 | 1 491 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 759 | 2 949 | 2 870 | 2 232 | 1 934 | 3 511 | 4 890 |
| Personalkostnader | 1 210 | 1 554 | 1 157 | 1 470 | 1 100 | 1 479 | 1 632 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 13 | 16 | 16 | 23 | 23 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 894 | 897 | 856 | 822 | 1 013 | 1 115 | 1 159 |
| Övriga rörelseposter, netto | −513 | −558 | −780 | 22 | 79 | −963 | −1 730 |
| Rörelseresultat | 138 | −73 | 61 | −54 | −123 | −69 | 354 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 40 | 45 | 52 | 49 | 43 | 44 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | −96 | 9 | −103 | −165 | −112 | 315 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | −56 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 |
| Årets resultat | 99 | −96 | 9 | −103 | −165 | −56 | 222 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 | 24 | 48 | 64 | 80 | 103 | 70 |
| Varulager | 394 | 356 | 368 | 433 | 365 | 413 | 385 |
| Kortfristiga fordringar | 425 | 467 | 913 | 456 | 513 | 561 | 1 036 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 821 | 826 | 1 282 | 889 | 879 | 975 | 1 422 |
| Summa tillgångar | 841 | 849 | 1 330 | 953 | 959 | 1 078 | 1 491 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Balanserat resultat | 11 | 107 | −2 | −9 | 156 | 212 | −10 |
| Eget kapital | 233 | 134 | 129 | 120 | 113 | 278 | 334 |
| Justerat eget kapital | 233 | 134 | 129 | 120 | 113 | 278 | 378 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 |
| Långfristiga skulder | 292 | 355 | 494 | 401 | 491 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 316 | 360 | 707 | 432 | 355 | 800 | 1 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 841 | 849 | 1 330 | 953 | 959 | 1 078 | 1 491 |
| Ställda säkerheter | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Ansvarsförbindelser | 210 | 210 | 110 | 110 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 048 granskade bolag ligger Typografia Olsén Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,0 procent, och soliditeten var god — 27,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet i form av: -Tryckeriverksamhet -Konsultation och förmedling inom den grafiska branschen -Samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ann Helén Olsén (f. 1957) Styrelseledamot
- Erik Hinder (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1991-04-29 |
|---|---|
| Bransch | Tryckning av böcker och övriga trycksaker (SNI 18122) |
| Adress | N:a Ågatan 10, 416 64, Göteborg Besök: Norra Ågatan 10, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-153770 |