Aktiebolag Mölndal
TYNNERED GOLV & BYGGNAD AB
76 sökningar
Omsättning 2025
856 tkr
+49,1 %Rörelsemarginal
-8,4 %
+1,2 p.e.Soliditet
13,8 %
−27,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 856 | 574 | 766 | 1 149 | 968 | 1 320 | 2 001 | 589 |
| Rörelseresultat | −72 | −55 | 89 | −86 | 106 | −167 | 130 | −188 |
| Årets resultat | −77 | −58 | 86 | −87 | 103 | −170 | 106 | −58 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 139 | 53 | 140 | 36 | 177 | 71 |
| Balansomslutning | 362 | 120 | 219 | 199 | 262 | 112 | 504 | 410 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 856 | 574 | 766 | 1 149 | 968 | 1 320 | 2 001 | 589 |
| Personalkostnader | 335 | 324 | 301 | 463 | 253 | 447 | 429 | 267 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 230 | 229 | 219 | 246 | 198 | 267 | 154 | 182 |
| Övriga rörelseposter, netto | −355 | −76 | −157 | −526 | −411 | −773 | −1 288 | −251 |
| Rörelseresultat | −72 | −55 | 89 | −86 | 106 | −167 | 130 | −188 |
| Räntekostnader | 5 | 4 | 4 | 1 | 3 | 3 | 7 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | −77 | −58 | 86 | −87 | 103 | −170 | 122 | −194 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 137 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 0 |
| Årets resultat | −77 | −58 | 86 | −87 | 103 | −170 | 106 | −58 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 220 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 |
| Kortfristiga fordringar | 51 | 56 | 134 | 132 | 136 | 79 | 266 | 122 |
| Kassa och bank | 91 | 64 | 85 | 67 | 126 | 32 | 239 | 86 |
| Omsättningstillgångar | 142 | 120 | 219 | 199 | 262 | 112 | 504 | 208 |
| Summa tillgångar | 362 | 120 | 219 | 199 | 262 | 112 | 504 | 410 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 88 | 3 | 90 | −13 | 126 | 21 | 79 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 139 | 53 | 140 | 36 | 177 | 71 |
| Justerat eget kapital | 50 | 50 | 139 | 53 | 140 | 36 | 177 | 71 |
| Långfristiga skulder | 182 | 60 | 33 | 1 | 1 | 8 | 33 | 174 |
| Kortfristiga skulder | 130 | 10 | 47 | 145 | 121 | 68 | 294 | 165 |
| Summa eget kapital och skulder | 362 | 120 | 219 | 199 | 262 | 112 | 504 | 410 |
| Ställda säkerheter | 230 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 |
| Ansvarsförbindelser | 77 | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger TYNNERED GOLV & BYGGNAD AB strax under mitten räknat på omsättning, med 856 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,4 procent, och soliditeten var måttlig — 13,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 49 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnation, snickeriverksamhet och parkettläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Björkberg (f. 1966) Styrelseledamot
- Maria Follin (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-28 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Österbyn 2, 504 94, Borås Besök: Österbyn 2, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |