Aktiebolag Falun
Tyllingstrands Konsult AB
312 sökningar
Omsättning 2025
23,5 mkr
−44,2 %Rörelsemarginal
-2,8 %
−7,3 p.e.Soliditet
33,8 %
+4,8 p.e.Anställda
15
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23 540 | 42 206 | 28 022 | 14 819 | 17 981 |
| Rörelseresultat | −667 | 1 882 | 1 230 | 144 | −559 |
| Årets resultat | −72 | 942 | 873 | 21 | −438 |
| Eget kapital | 4 108 | 4 180 | 5 239 | 4 365 | 4 344 |
| Balansomslutning | 12 169 | 15 963 | 13 318 | 10 489 | 9 418 |
| Anställda | 15 | 15 | 15 | 12 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 540 | 42 206 | 28 022 | 14 819 | 17 981 |
| Personalkostnader | 11 156 | 11 481 | 9 683 | 7 144 | 7 673 |
| Av- och nedskrivningar | 376 | 407 | 248 | 210 | 212 |
| Övriga externa kostnader | 3 051 | 3 046 | 2 770 | 2 097 | 2 210 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 624 | −25 390 | −14 091 | −5 224 | −8 445 |
| Rörelseresultat | −667 | 1 882 | 1 230 | 144 | −559 |
| Ränteintäkter | 216 | 21 | 26 | — | — |
| Räntekostnader | 52 | 61 | 33 | 13 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | −503 | 1 842 | 1 224 | 160 | −415 |
| Bokslutsdispositioner | 560 | 0 | 15 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −500 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 129 | 400 | 366 | 139 | 23 |
| Årets resultat | −72 | 942 | 873 | 21 | −438 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 491 | 6 564 | 7 412 | 5 652 | 5 171 |
| Varulager | 1 391 | 848 | 782 | 828 | 424 |
| Kortfristiga fordringar | 4 771 | 8 433 | 4 776 | 3 617 | 3 565 |
| Kassa och bank | 516 | 118 | 348 | 392 | 258 |
| Omsättningstillgångar | 6 678 | 9 399 | 5 905 | 4 837 | 4 246 |
| Summa tillgångar | 12 169 | 15 963 | 13 318 | 10 489 | 9 418 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 080 | 3 138 | 4 266 | 4 244 | 4 682 |
| Eget kapital | 4 108 | 4 180 | 5 239 | 4 365 | 4 344 |
| Justerat eget kapital | 4 108 | 4 625 | 5 684 | 4 822 | 4 801 |
| Obeskattade reserver | 0 | 560 | 560 | 575 | 575 |
| Avsättningar | 3 710 | 3 230 | 2 750 | 2 270 | 1 790 |
| Långfristiga skulder | 531 | 2 534 | 756 | 91 | 199 |
| Kortfristiga skulder | 3 820 | 5 459 | 4 013 | 3 188 | 2 510 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 169 | 15 963 | 13 318 | 10 489 | 9 418 |
| Ställda säkerheter | 5 081 | 4 806 | 5 130 | 3 399 | 3 023 |
Verksamhet
Tyllingstrands Konsult AB omsatte 23,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 4 982 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -2,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 33,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisning och admi- nistration samt utföra installationer av värmeanläggningar och svetsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hans Danielsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Pernilla Jennervall (f. 1970) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lisa Borgert Isaks (f. 1967) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Tyllingstrands Holding AB (559019-7066) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tyllingstrands Holding AB (559019-7066) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Skyfallsvägen 14, 791 77, Falun Besök: Skyfallsvägen 14, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |