starkabolag.se

Aktiebolag Lund

TWN Energy Management AB

34 sökningar

Omsättning 2024

70 tkr

−81,6 %
Rörelsemarginal

-271,4 %

Soliditet

63,8 %

−8,7 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning703801 0961 1181 341
Rörelseresultat−190−36210968404
Årets resultat−192−506543245
Eget kapital185377457432605
Balansomslutning2905209168751 022
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning703801 0961 1181 341
Personalkostnader14705692739616
Av- och nedskrivningar07121212
Övriga externa kostnader246365300323310
Övriga rörelseposter, netto—3351724—
Rörelseresultat−190−36210968404
Ränteintäkter201——
Räntekostnader43210
Resultat efter finansiella poster−192−34010967403
Bokslutsdispositioner0291−25−12−95
Skatt00191263
Årets resultat−192−506543245

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar106291377374211
Kortfristiga fordringar16390503404376
Kassa och bank211393697435
Omsättningstillgångar184229539501811
Summa tillgångar2905209168751 022
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat327377342339310
Eget kapital185377457432605
Justerat eget kapital185377688643806
Obeskattade reserver00291266253
Avsättningar808080650
Kortfristiga skulder256388112164
Summa eget kapital och skulder2905209168751 022
Ansvarsförbindelser000015

Verksamhet

TWN Energy Management AB omsatte 70 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 662 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -271,4 procent, och soliditeten var hög — 63,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 82 procent. Sätet finns i Lund.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen, genomföra energikartläggningar inom industribranschen, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är TWN Energy Management AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av TWN Energy Management AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller TWN Energy Management AB (559116-5724)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-06-22
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124)
Adress
Höstagillesvägen 26, 226 51, Lund
Besök: Höstagillesvägen 26, Lund
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad