Aktiebolag Östersund 115 sökningar
TWINCON AB
Byggande av fritidsbåtar
Omsättning 2025
20 tkr
−95,6 %Rörelsemarginal
-450,0 %
Soliditet
76,6 %
+51,2 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 | 459 | 142 | 453 | 543 | 599 | 700 | 570 |
| Rörelseresultat | −90 | 111 | −80 | 8 | −39 | 101 | 340 | −305 |
| Årets resultat | −90 | 98 | −80 | 5 | −39 | 79 | 329 | −320 |
| Eget kapital | 36 | 126 | 28 | 107 | 103 | 142 | 63 | −266 |
| Balansomslutning | 47 | 497 | 314 | 318 | 304 | 314 | 302 | 266 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 | 459 | 142 | 453 | 543 | 599 | 700 | 570 |
| Personalkostnader | 56 | 159 | 89 | 285 | 528 | 378 | 29 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 7 | 6 | 4 | 0 | 7 | 7 | 90 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 140 | 96 | 125 | 105 | 119 | 132 | 174 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | −42 | −31 | −31 | 51 | 6 | −192 | −611 |
| Rörelseresultat | −90 | 111 | −80 | 8 | −39 | 101 | 340 | −305 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −90 | 111 | −80 | 8 | −39 | 101 | 334 | −320 |
| Skatt | 0 | 13 | 0 | 2 | 0 | 22 | 6 | 0 |
| Årets resultat | −90 | 98 | −80 | 5 | −39 | 79 | 329 | −320 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 | 17 | 24 | 20 | 0 | 0 | 7 | 72 |
| Varulager | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 60 | 32 | 74 | 85 | 74 | 91 | 71 |
| Kassa och bank | 3 | 420 | 253 | 219 | 214 | 240 | 203 | 118 |
| Omsättningstillgångar | 11 | 480 | 290 | 299 | 304 | 314 | 295 | 193 |
| Summa tillgångar | 47 | 497 | 314 | 318 | 304 | 314 | 302 | 266 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 76 | −22 | 58 | 52 | 92 | 13 | −316 | 4 |
| Eget kapital | 36 | 126 | 28 | 107 | 103 | 142 | 63 | −266 |
| Justerat eget kapital | 36 | 126 | 28 | 107 | 103 | 142 | 63 | −266 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 199 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 371 | 286 | 211 | 201 | 172 | 239 | 333 |
| Summa eget kapital och skulder | 47 | 497 | 314 | 318 | 304 | 314 | 302 | 266 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 287 granskade bolag ligger TWINCON AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 20 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -450,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 76,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 96 procent. Sätet finns i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget kommer att vara verksam inom: MC delar samt kläder och tillbehör till MC, konsultverksamhet inom reklam, affärsutveckling, sälj, transporter och föreläsningar internationellt samt tillverkning av senap, ketchup, kryddor och andra smaksättningsmedel, värdepapper, bygg- och smidesarbete.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lizette Nordqvist (f. 1994) Styrelseledamot
- Natalie Nordqvist (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-06-26 |
|---|---|
| Adress | Inspektörsvägen 16, 831 48, Östersund Besök: Inspektörsvägen 16, Östersund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |