Aktiebolag Stockholm
Två Händer i Stockholm Aktiebolag
133 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
−3,6 %Rörelsemarginal
-2,0 %
−11,3 p.e.Soliditet
25,4 %
−16,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 161 | 1 204 | 1 224 | 1 108 | 1 130 | 1 142 | 997 | 972 |
| Rörelseresultat | −23 | 112 | −32 | 4 | −63 | 167 | 42 | −71 |
| Årets resultat | −58 | 89 | −37 | −2 | −68 | 135 | 41 | −74 |
| Eget kapital | 198 | 256 | 167 | 204 | 206 | 274 | 140 | 99 |
| Balansomslutning | 781 | 608 | 351 | 453 | 480 | 498 | 236 | 193 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 161 | 1 204 | 1 224 | 1 108 | 1 130 | 1 142 | 997 | 972 |
| Personalkostnader | 679 | 685 | 647 | 658 | 601 | 548 | 563 | 612 |
| Av- och nedskrivningar | 156 | 97 | 72 | 72 | 72 | 81 | 9 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 410 | 436 | 471 | 466 | 451 | 419 | 342 | 384 |
| Övriga rörelseposter, netto | 61 | 126 | −66 | 92 | −69 | 73 | −41 | −38 |
| Rörelseresultat | −23 | 112 | −32 | 4 | −63 | 167 | 42 | −71 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 22 | 5 | 6 | 5 | 1 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | 90 | −37 | −2 | −68 | 166 | 41 | −74 |
| Skatt | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 31 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −58 | 89 | −37 | −2 | −68 | 135 | 41 | −74 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 545 | 321 | 72 | 144 | 216 | 288 | 9 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 158 | 202 | 206 | 232 | 138 | 129 | 123 | 82 |
| Kassa och bank | 78 | 85 | 73 | 77 | 125 | 81 | 104 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 236 | 287 | 279 | 309 | 264 | 210 | 227 | 174 |
| Summa tillgångar | 781 | 608 | 351 | 453 | 480 | 498 | 236 | 193 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 148 | 59 | 96 | 98 | 166 | 31 | −9 | 65 |
| Eget kapital | 198 | 256 | 167 | 204 | 206 | 274 | 140 | 99 |
| Justerat eget kapital | 198 | 256 | 167 | 204 | 206 | 274 | 140 | 99 |
| Långfristiga skulder | 409 | 218 | 57 | 81 | 106 | 127 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 174 | 134 | 127 | 168 | 168 | 97 | 96 | 94 |
| Summa eget kapital och skulder | 781 | 608 | 351 | 453 | 480 | 498 | 236 | 193 |
| Ställda säkerheter | 515 | 282 | 55 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger Två Händer i Stockholm Aktiebolag i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,0 procent, och soliditeten var god — 25,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning av kosmetika, kosmetiska behandlingar och konsultationer samt byggnadsverksamhet och måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jyrki Kapanen (f. 1963) Styrelseledamot
- Anne Lisbet Jonna Öhman Kapanen (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-07-22 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Grantoppsgränd 46, 165 77, Hässelby Besök: Grantoppsgränd 46, Hässelby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |