Aktiebolag Partille
Tusen Tecken AB
44 sökningar
527 tkr
−3,7 %10,6 %
−2,4 p.e.59,6 %
−2,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 527 | 547 | 431 | 304 | 351 | 148 |
| Rörelseresultat | 56 | 71 | 62 | 26 | 16 | 28 |
| Årets resultat | 43 | 41 | 49 | 20 | 12 | 21 |
| Eget kapital | 146 | 133 | 92 | 68 | 59 | 47 |
| Balansomslutning | 245 | 216 | 190 | 102 | 81 | 74 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 527 | 547 | 431 | 304 | 351 | 148 |
| Personalkostnader | 370 | 383 | 261 | 219 | 252 | 91 |
| Övriga externa kostnader | 101 | 93 | 108 | 60 | 83 | 29 |
| Rörelseresultat | 56 | 71 | 62 | 26 | 16 | 28 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 55 | 71 | 62 | 26 | 15 | 28 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −18 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 12 | 12 | 13 | 6 | 4 | 6 |
| Årets resultat | 43 | 41 | 49 | 20 | 12 | 21 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 52 | 63 | 101 | 30 | 35 | 35 |
| Kassa och bank | 193 | 153 | 89 | 72 | 46 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 245 | 216 | 190 | 102 | 81 | 74 |
| Summa tillgångar | 245 | 216 | 190 | 102 | 81 | 74 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 78 | 67 | 18 | 23 | 22 | 0 |
| Eget kapital | 146 | 133 | 92 | 68 | 59 | 47 |
| Justerat eget kapital | 160 | 147 | 92 | 68 | 59 | 47 |
| Obeskattade reserver | 18 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 81 | 65 | 98 | 34 | 23 | 27 |
| Summa eget kapital och skulder | 245 | 216 | 190 | 102 | 81 | 74 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 392 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tusen Tecken AB i den övre halvan sett till omsättning, med 527 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,6 procent, och soliditeten var hög — 59,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Partille.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom journalistik, textproduktion, författarskap, kommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Maria Näslund (f. 1972) Styrelseledamot
- Lars Näslund (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-29 |
|---|---|
| Bransch | Litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110) |
| Adress | Tillfällavägen 15, 433 63, Sävedalen Besök: Tillfällavägen 15, Sävedalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |