Aktiebolag Nykvarn
Turinge Gruppen AB
53 sökningar
Omsättning 2025
10 mkr
−11,8 %Rörelsemarginal
-3,3 %
+0,4 p.e.Soliditet
60,3 %
+11,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 003 | 11 342 | 11 252 | 11 171 | 11 800 | 12 906 | 2 716 | 0 |
| Rörelseresultat | −330 | −417 | 9 | 661 | −210 | 1 365 | 549 | −58 |
| Årets resultat | −347 | −382 | 92 | 403 | −73 | 1 071 | 318 | −59 |
| Eget kapital | 1 080 | 1 427 | 1 809 | 1 717 | 1 314 | 1 387 | 316 | −2 |
| Balansomslutning | 1 790 | 2 925 | 2 775 | 2 431 | 1 797 | 2 327 | 1 081 | 2 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 003 | 11 342 | 11 252 | 11 171 | 11 800 | 12 906 | 2 716 | 0 |
| Personalkostnader | 1 280 | 1 523 | 1 467 | 2 001 | 2 170 | 1 236 | 189 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 102 | 85 | 124 | 80 | 62 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 614 | 1 540 | 1 391 | 1 818 | 1 862 | 901 | 162 | 41 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 371 | −8 594 | −8 300 | −6 567 | −7 898 | −9 342 | −1 814 | — |
| Rörelseresultat | −330 | −417 | 9 | 661 | −210 | 1 365 | 549 | −58 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 17 | 7 | 9 | 16 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −347 | −424 | 10 | 647 | −212 | 1 365 | 549 | −59 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 42 | 108 | −150 | 139 | 0 | −139 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 26 | 93 | 0 | 294 | 92 | 0 |
| Årets resultat | −347 | −382 | 92 | 403 | −73 | 1 071 | 318 | −59 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 696 | 564 | 388 | 147 | 96 | 142 | 83 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 068 | 2 121 | 1 877 | 1 853 | 919 | 1 653 | 927 | 1 |
| Kassa och bank | 26 | 240 | 510 | 431 | 782 | 532 | 71 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 1 093 | 2 361 | 2 387 | 2 283 | 1 701 | 2 185 | 998 | 2 |
| Summa tillgångar | 1 790 | 2 925 | 2 775 | 2 431 | 1 797 | 2 327 | 1 081 | 2 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 377 | 1 759 | 1 667 | 1 264 | 1 337 | 266 | −52 | 7 |
| Eget kapital | 1 080 | 1 427 | 1 809 | 1 717 | 1 314 | 1 387 | 316 | −2 |
| Justerat eget kapital | 1 080 | 1 427 | 1 842 | 1 836 | 1 314 | 1 497 | 426 | −2 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 42 | 150 | 0 | 139 | 139 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 710 | 1 498 | 924 | 564 | 483 | 801 | 626 | 4 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 790 | 2 925 | 2 775 | 2 431 | 1 797 | 2 327 | 1 081 | 2 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 487 granskade bolag ligger Turinge Gruppen AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 10 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 60,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Nykvarn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt transportverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Markku Erkheikki (f. 1965) Styrelseledamot
- Leon Svalberg (f. 2001) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-01 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Fågelsjön 6, 151 50, Enhörna Besök: Fågelsjön 6, Enhörna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |