Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Turesgruppen AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Turesgruppen AB ökade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 14,5 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 26,6 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +19,1 % | 637 | 5 658 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 1 011 | 5 656 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 % | 1 017 | 5 658 | 82 % |
| Soliditet | 26,6 % | 4 097 | 5 647 | 27 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 177 tkr | 3 537 | 5 658 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 171 tkr | 1 375 | 5 658 | 76 % |
| Nettoomsättning | 5 885 tkr | 4 024 | 5 658 | 29 % |
| Rörelseresultat | 854 tkr | 1 946 | 5 658 | 66 % |
| Antal anställda | 5 | 3 542 | 5 658 | 37 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +19,1 % | 5 145 | 24 714 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 4 687 | 24 682 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 % | 3 744 | 24 722 | 85 % |
| Soliditet | 26,6 % | 17 210 | 24 705 | 30 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 177 tkr | 19 376 | 24 723 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 171 tkr | 9 226 | 24 723 | 63 % |
| Nettoomsättning | 5 885 tkr | 21 404 | 24 723 | 13 % |
| Rörelseresultat | 854 tkr | 12 350 | 24 723 | 50 % |
| Antal anställda | 5 | 17 179 | 24 723 | 31 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +19,1 % | 16 343 | 87 530 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 15 956 | 87 448 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 % | 10 631 | 87 549 | 88 % |
| Soliditet | 26,6 % | 60 609 | 87 505 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 177 tkr | 70 426 | 87 550 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 171 tkr | 32 770 | 87 550 | 63 % |
| Nettoomsättning | 5 885 tkr | 74 821 | 87 550 | 15 % |
| Rörelseresultat | 854 tkr | 43 325 | 87 550 | 51 % |
| Antal anställda | 5 | 57 974 | 87 550 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .