Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Tundo Schakt AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tundo Schakt AB ökade omsättningen med 33 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 086 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 5,7 procent, mot branschmedianens 6,3 procent.
Soliditeten ligger på 38,2 procent — branschens median är 41,2 procent.
Bolaget har 22 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Mark- och grundarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 133 | 1 894 | 93 % | |
| Värdeförändring | −3,0 % | 1 002 | 1 874 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +33,4 % | 308 | 2 085 | 85 % |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 1 115 | 2 086 | 47 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 1 555 | 2 086 | 25 % |
| Soliditet | 38,2 % | 1 163 | 2 082 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 821 tkr | 303 | 2 086 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 218 tkr | 753 | 2 086 | 64 % |
| Nettoomsättning | 84 055 tkr | 215 | 2 086 | 90 % |
| Rörelseresultat | 4 785 tkr | 289 | 2 086 | 86 % |
| Antal anställda | 22 | 283 | 2 086 | 86 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 319 | 13 483 | 90 % | |
| Värdeförändring | −3,0 % | 8 556 | 13 293 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +33,4 % | 1 449 | 15 012 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 7 072 | 14 998 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 11 204 | 15 017 | 25 % |
| Soliditet | 38,2 % | 9 229 | 14 973 | 38 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 821 tkr | 3 084 | 15 017 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | 218 tkr | 4 775 | 15 017 | 68 % |
| Nettoomsättning | 84 055 tkr | 2 339 | 15 017 | 84 % |
| Rörelseresultat | 4 785 tkr | 2 573 | 15 017 | 83 % |
| Antal anställda | 22 | 2 825 | 15 017 | 81 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 369 | 78 296 | 91 % | |
| Värdeförändring | −3,0 % | 49 727 | 77 179 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +33,4 % | 8 536 | 87 570 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 41 370 | 87 488 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 64 771 | 87 590 | 26 % |
| Soliditet | 38,2 % | 53 590 | 87 388 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 821 tkr | 16 696 | 87 591 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | 218 tkr | 27 183 | 87 591 | 69 % |
| Nettoomsättning | 84 055 tkr | 12 876 | 87 591 | 85 % |
| Rörelseresultat | 4 785 tkr | 14 513 | 87 591 | 83 % |
| Antal anställda | 22 | 16 486 | 87 591 | 81 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .