Aktiebolag Södertälje 459 sökningar
Tullans Byggtjänst AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
17,6 mkr
−18,9 %-0,5 %
−4,6 p.e.38,2 %
+7,2 p.e.15
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 647 | 21 753 | 20 431 | 17 732 | 6 812 | 14 943 | 14 296 |
| Rörelseresultat | −91 | 895 | 366 | −436 | −615 | 620 | 1 072 |
| Årets resultat | 39 | 607 | 364 | −442 | −189 | 364 | 623 |
| Eget kapital | 1 287 | 1 448 | 842 | 478 | 919 | 1 108 | 914 |
| Balansomslutning | 3 367 | 4 670 | 3 227 | 4 317 | 2 453 | 3 069 | 4 144 |
| Anställda | 15 | 15 | 9 | 10 | 10 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 647 | 21 753 | 20 431 | 17 732 | 6 812 | 14 943 | 14 296 |
| Personalkostnader | 10 297 | 7 438 | 4 554 | 4 662 | 4 323 | 4 268 | 4 044 |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 9 | 6 | 22 | 41 | 41 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 1 241 | 1 498 | 1 078 | 1 079 | 748 | 737 | 629 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 086 | −11 913 | −14 427 | −12 405 | −2 315 | −9 277 | −8 510 |
| Rörelseresultat | −91 | 895 | 366 | −436 | −615 | 620 | 1 072 |
| Ränteintäkter | 1 | 5 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 31 | 5 | 4 | 6 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −121 | 895 | 364 | −442 | −617 | 618 | 1 070 |
| Bokslutsdispositioner | 178 | −178 | 0 | 0 | 429 | −159 | −269 |
| Skatt | 18 | 110 | 0 | 0 | 0 | 95 | 178 |
| Årets resultat | 39 | 607 | 364 | −442 | −189 | 364 | 623 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 441 | 28 | 26 | 0 | 22 | 64 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 2 016 | 4 582 | 2 898 | 4 141 | 2 147 | 1 628 | 2 446 |
| Kassa och bank | 910 | 60 | 303 | 176 | 284 | 1 377 | 1 592 |
| Omsättningstillgångar | 2 926 | 4 642 | 3 201 | 4 317 | 2 431 | 3 005 | 4 039 |
| Summa tillgångar | 3 367 | 4 670 | 3 227 | 4 317 | 2 453 | 3 069 | 4 144 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 198 | 791 | 428 | 870 | 1 058 | 694 | 241 |
| Eget kapital | 1 287 | 1 448 | 842 | 478 | 919 | 1 108 | 914 |
| Justerat eget kapital | 1 287 | 1 589 | 842 | 478 | 919 | 1 449 | 1 128 |
| Obeskattade reserver | 0 | 178 | 0 | 0 | 0 | 429 | 269 |
| Långfristiga skulder | 480 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 600 | 3 044 | 2 385 | 3 839 | 1 534 | 1 532 | 2 961 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 367 | 4 670 | 3 227 | 4 317 | 2 453 | 3 069 | 4 144 |
| Ställda säkerheter | 421 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Tullans Byggtjänst AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 17,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,5 procent, och soliditeten var god — 38,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Södertälje.
Bolaget skall utöva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Bassam Issa (f. 1985) Verkställande direktör
- Bassam Issa (f. 1985) Styrelseledamot
- Tony Andersson (f. 1965) Styrelsesuppleant
- Ronnie Ekebom (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Robert Malmer (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-08 |
|---|---|
| Adress | Sydhamnsvägen 55-57, 151 38, Södertälje Besök: Sydhamnsvägen 55-57, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |