Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Tubalarin Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Tubalarin Aktiebolag ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 656 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 9,4 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 59,4 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 891 | 4 685 | 81 % | |
| Värdeförändring | −17,0 % | 3 757 | 4 578 | 18 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,1 % | 3 091 | 5 656 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 1 915 | 5 654 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 % | 2 389 | 5 656 | 58 % |
| Soliditet | 59,4 % | 1 396 | 5 645 | 75 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 833 tkr | 710 | 5 656 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 172 tkr | 1 367 | 5 656 | 76 % |
| Nettoomsättning | 18 334 tkr | 955 | 5 656 | 83 % |
| Rörelseresultat | 1 719 tkr | 994 | 5 656 | 82 % |
| Antal anställda | 10 | 1 472 | 5 656 | 74 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 783 | 19 280 | 49 % | |
| Värdeförändring | −17,0 % | 14 435 | 18 929 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,1 % | 13 314 | 24 720 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 7 830 | 24 687 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 % | 8 500 | 24 728 | 66 % |
| Soliditet | 59,4 % | 5 616 | 24 711 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 833 tkr | 12 785 | 24 729 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 172 tkr | 9 180 | 24 729 | 63 % |
| Nettoomsättning | 18 334 tkr | 12 352 | 24 729 | 50 % |
| Rörelseresultat | 1 719 tkr | 9 041 | 24 729 | 63 % |
| Antal anställda | 10 | 10 849 | 24 729 | 56 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 35 188 | 70 454 | 50 % | |
| Värdeförändring | −17,0 % | 54 175 | 69 406 | 22 % |
| Tillväxt i omsättning | +2,1 % | 46 455 | 87 544 | 47 % |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 27 928 | 87 457 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 % | 27 555 | 87 563 | 69 % |
| Soliditet | 59,4 % | 18 070 | 87 519 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 833 tkr | 45 504 | 87 564 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 172 tkr | 32 635 | 87 564 | 63 % |
| Nettoomsättning | 18 334 tkr | 40 214 | 87 564 | 54 % |
| Rörelseresultat | 1 719 tkr | 30 327 | 87 564 | 65 % |
| Antal anställda | 10 | 34 142 | 87 564 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .