Aktiebolag Kramfors
Tryggves Måleri AB
54 sökningar
Omsättning 2025
933 tkr
+70,3 %Rörelsemarginal
26,2 %
+9,7 p.e.Soliditet
66,5 %
+1,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 933 | 548 | 754 | 950 | 939 |
| Rörelseresultat | 244 | 90 | −204 | 153 | 97 |
| Årets resultat | 146 | 67 | −47 | 91 | 57 |
| Eget kapital | 365 | 269 | 202 | 300 | 259 |
| Balansomslutning | 640 | 432 | 337 | 1 255 | 994 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 933 | 548 | 754 | 950 | 939 |
| Personalkostnader | 467 | 310 | 710 | 571 | 573 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 4 | 38 | 0 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 46 | 79 | 41 | 51 |
| Övriga rörelseposter, netto | −132 | −98 | −131 | −185 | −180 |
| Rörelseresultat | 244 | 90 | −204 | 153 | 97 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 6 | 38 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 245 | 91 | −210 | 115 | 97 |
| Bokslutsdispositioner | −61 | −15 | 163 | 0 | −24 |
| Skatt | 38 | 9 | 0 | 24 | 16 |
| Årets resultat | 146 | 67 | −47 | 91 | 57 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 125 | 0 | 4 | 42 | 42 |
| Kortfristiga fordringar | 233 | 200 | 168 | 956 | 832 |
| Kassa och bank | 282 | 232 | 165 | 257 | 120 |
| Omsättningstillgångar | 515 | 432 | 333 | 1 212 | 952 |
| Summa tillgångar | 640 | 432 | 337 | 1 255 | 994 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 169 | 152 | 199 | 159 | 117 |
| Eget kapital | 365 | 269 | 202 | 300 | 259 |
| Justerat eget kapital | 425 | 281 | 202 | 429 | 357 |
| Obeskattade reserver | 76 | 15 | 0 | 163 | 124 |
| Kortfristiga skulder | 199 | 148 | 135 | 792 | 611 |
| Summa eget kapital och skulder | 640 | 432 | 337 | 1 255 | 994 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tryggves Måleri AB 933 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 26,2 procent, och soliditeten var hög — 66,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 70 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Kramfors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Måleriverksamhet, invändigt och utvändigt måleri, försäljning av färg.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tryggve Gustafsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Elisabeth Gustafsson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-18 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Johannesgatan 25, 872 35, Kramfors Besök: Johannesgatan 25, Kramfors |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |