Aktiebolag Kiruna 43 sökningar
Trumbäcken Luleå AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
14,7 mkr
+13,0 %49,6 %
−3,2 p.e.1,5 %
−0,6 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 653 | 12 966 | 12 084 | 11 767 | 11 351 | 10 654 | 10 198 |
| Rörelseresultat | 7 261 | 6 840 | 4 346 | 2 095 | 2 097 | 2 125 | 1 053 |
| Årets resultat | −773 | 845 | 33 | 63 | 69 | 46 | 144 |
| Eget kapital | 1 891 | 2 664 | 1 819 | 1 786 | 1 723 | 1 654 | 1 608 |
| Balansomslutning | 125 645 | 127 067 | 126 144 | 124 588 | 78 663 | 79 708 | 79 533 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 653 | 12 966 | 12 084 | 11 767 | 11 351 | 10 654 | 10 198 |
| Av- och nedskrivningar | 1 947 | 1 895 | 1 850 | 1 808 | 1 790 | 1 757 | 1 757 |
| Övriga externa kostnader | 5 446 | 4 363 | 5 948 | 7 910 | 7 515 | 6 827 | 7 415 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 132 | — | — | — | 55 | — |
| Rörelseresultat | 7 261 | 6 840 | 4 346 | 2 095 | 2 097 | 2 125 | 1 053 |
| Ränteintäkter | 24 | 2 | 2 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 512 | 5 001 | 2 052 | 1 263 | 849 | 731 | 701 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 773 | 1 840 | 2 296 | 833 | 1 249 | 1 395 | 353 |
| Koncernbidrag | −1 750 | 0 | −2 100 | −600 | −1 000 | −1 175 | 0 |
| Skatt | 796 | 995 | 163 | 170 | 180 | 174 | 209 |
| Årets resultat | −773 | 845 | 33 | 63 | 69 | 46 | 144 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 123 966 | 126 013 | 78 933 | 78 503 | 77 324 | 79 114 | 79 222 |
| Kortfristiga fordringar | 221 | 718 | 46 130 | 46 085 | 520 | 315 | 310 |
| Kassa och bank | 1 458 | 336 | 1 081 | 0 | 819 | 279 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 679 | 1 054 | 47 211 | 46 085 | 1 339 | 594 | 310 |
| Summa tillgångar | 125 645 | 127 067 | 126 144 | 124 588 | 78 663 | 79 708 | 79 533 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 564 | 1 719 | 1 686 | 1 623 | 1 554 | 1 508 | 1 364 |
| Eget kapital | 1 891 | 2 664 | 1 819 | 1 786 | 1 723 | 1 654 | 1 608 |
| Justerat eget kapital | 1 891 | 2 664 | 1 819 | 1 786 | 1 723 | 1 654 | 1 608 |
| Långfristiga skulder | 112 077 | 114 244 | 115 706 | 118 083 | 73 383 | 74 957 | 67 897 |
| Kortfristiga skulder | 11 677 | 10 159 | 8 619 | 4 719 | 3 557 | 3 097 | 10 028 |
| Summa eget kapital och skulder | 125 645 | 127 067 | 126 144 | 124 588 | 78 663 | 79 708 | 79 533 |
| Ställda säkerheter | 121 159 | 121 159 | 121 159 | 121 159 | 76 880 | 73 725 | 73 725 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 970 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Trumbäcken Luleå AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 14,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 49,6 procent, och soliditeten var låg — 1,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Sätet finns i Kiruna.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning i Luleå samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tomas Turovaara (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Patrik Andersson-Junkka (f. 1968) Styrelseledamot
- Samuel Bernberg (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Maria Henriksson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Trumbäcken Daust AB (556925-2629) |
|---|---|
| Koncernmoder | Trumbäcken Daust AB (556925-2629) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-09-22 |
|---|---|
| Adress | Hantverksvägen 10, 954 33, Gammelstad Besök: Hantverksvägen 10, Gammelstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |