Aktiebolag Stockholm Fusion inledd
Truesec AB
121 sökningar
190,8 mkr
+4,7 %-2,4 %
+16,2 p.e.7,7 %
+7,5 p.e.103
−12,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 190 752 | 182 188 | 193 596 | 128 523 | 79 226 | 102 536 | 64 962 |
| Rörelseresultat | −4 504 | −33 854 | 29 729 | 28 785 | 10 650 | 5 327 | 3 387 |
| Årets resultat | 6 860 | −2 824 | −428 | 2 971 | 2 912 | 3 231 | 2 096 |
| Eget kapital | 6 980 | 120 | 2 944 | 3 372 | 3 401 | 3 489 | 2 348 |
| Balansomslutning | 90 439 | 53 293 | 86 770 | 35 067 | 23 485 | 36 515 | 25 967 |
| Anställda | 103 | 117 | 97 | 51 | 22 | 24 | 26 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 190 752 | 182 188 | 193 596 | 128 523 | 79 226 | 102 536 | 64 962 |
| Personalkostnader | 126 336 | 150 396 | 115 758 | 66 477 | 24 842 | 19 993 | 19 186 |
| Av- och nedskrivningar | 887 | 772 | 552 | 220 | 220 | 204 | 196 |
| Övriga externa kostnader | 50 573 | 53 006 | 36 404 | 26 193 | 10 888 | 8 722 | 8 476 |
| Övriga rörelseposter, netto | −17 460 | −11 868 | −11 153 | −6 848 | −32 626 | −68 290 | −33 717 |
| Rörelseresultat | −4 504 | −33 854 | 29 729 | 28 785 | 10 650 | 5 327 | 3 387 |
| Ränteintäkter | 43 | 4 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 397 | 245 | 41 | 23 | 61 | 13 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 748 | −37 294 | 29 689 | 28 764 | 10 590 | 5 315 | 3 385 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 173 | −1 180 | −674 |
| Koncernbidrag | 12 860 | 34 550 | −30 116 | −25 000 | −12 000 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 252 | 80 | 0 | 792 | 851 | 905 | 616 |
| Årets resultat | 6 860 | −2 824 | −428 | 2 971 | 2 912 | 3 231 | 2 096 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 844 | 1 469 | 1 570 | 201 | 421 | 712 | 836 |
| Kortfristiga fordringar | 89 595 | 51 824 | 78 281 | 31 266 | 20 257 | 29 169 | 15 873 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 6 919 | 3 600 | 2 807 | 6 633 | 9 258 |
| Omsättningstillgångar | 89 596 | 51 824 | 85 201 | 34 866 | 23 064 | 35 803 | 25 131 |
| Summa tillgångar | 90 439 | 53 293 | 86 770 | 35 067 | 23 485 | 36 515 | 25 967 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | −80 | 2 744 | 3 172 | 201 | 289 | 58 | 52 |
| Eget kapital | 6 980 | 120 | 2 944 | 3 372 | 3 401 | 3 489 | 2 348 |
| Justerat eget kapital | 6 980 | 120 | 2 944 | 3 372 | 3 401 | 7 596 | 5 518 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 173 | 3 993 |
| Avsättningar | 0 | 5 453 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 20 918 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 83 459 | 26 802 | 83 826 | 31 695 | 20 084 | 27 853 | 19 626 |
| Summa eget kapital och skulder | 90 439 | 53 293 | 86 770 | 35 067 | 23 485 | 36 515 | 25 967 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 397 granskade bolag ligger Truesec AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 190,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -2,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 7,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 103 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolagets verksamhet ska vara konsulttjänster inom generellt it och it-säkerhet. Försäljning av datorer, datortillbehör, nätverksutrustning och programvaror.
Styrelse & ledning
- Anna Maria Averud (f. 1971) Verkställande direktör
- Patrik Stålberg (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Anna Maria Averud (f. 1971) Styrelseledamot
- Marcus Murray (f. 1971) Styrelseledamot
- Nicklas Kullberg (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Truesec Group AB (556690-8074) |
|---|---|
| Koncernmoder | Cecure MidCo AB (559345-4043) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-02-14 |
|---|---|
| Bransch | Annan it- och dataverksamhet (SNI 62900) |
| Adress | Luntmakargatan 18, 111 37, Stockholm Besök: Luntmakargatan 18, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-100010 |