Aktiebolag Malmö
True Pizza AB
46 sökningar
1,7 mkr
−52,9 %-2,8 %
−5,6 p.e.15,1 %
−7,9 p.e.6
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 657 | 3 518 | 4 356 | 4 491 | 1 651 |
| Rörelseresultat | −46 | 99 | −198 | 88 | −1 194 |
| Årets resultat | −46 | 96 | 2 | 88 | −1 195 |
| Eget kapital | 195 | 241 | 145 | 143 | 55 |
| Balansomslutning | 1 290 | 1 045 | 1 452 | 828 | 979 |
| Anställda | 6 | 3 | 5 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 657 | 3 518 | 4 356 | 4 491 | 1 651 |
| Personalkostnader | 663 | 693 | 1 392 | 1 098 | 616 |
| Av- och nedskrivningar | 159 | 147 | 147 | 85 | 97 |
| Övriga externa kostnader | 959 | 1 341 | 1 244 | 1 519 | 1 379 |
| Övriga rörelseposter, netto | 78 | −1 238 | −1 771 | −1 701 | −753 |
| Rörelseresultat | −46 | 99 | −198 | 88 | −1 194 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | 98 | −198 | 88 | −1 195 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −46 | 96 | 2 | 88 | −1 195 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 046 | 455 | 602 | 374 | 577 |
| Varulager | 97 | 158 | 58 | 41 | 76 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 355 | 599 | 327 | 164 |
| Kassa och bank | 88 | 77 | 193 | 85 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 244 | 590 | 850 | 453 | 402 |
| Summa tillgångar | 1 290 | 1 045 | 1 452 | 828 | 979 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 191 | 95 | 93 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 195 | 241 | 145 | 143 | 55 |
| Justerat eget kapital | 195 | 241 | 145 | 143 | 55 |
| Långfristiga skulder | 230 | 133 | 815 | 300 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 865 | 671 | 492 | 385 | 424 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 290 | 1 045 | 1 452 | 828 | 979 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger True Pizza AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -2,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 15,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 53 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva pizzeria och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Shahadat Hossain (f. 1990) Styrelseledamot
- Rakib Sarkar (f. 1994) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | X STREET FOOD AB (559302-5496) |
|---|---|
| Koncernmoder | X STREET FOOD AB (559302-5496) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-26 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Professorsgatan 6B, LGH 1102, 215 53, Malmö Besök: Professorsgatan 6 B LGH 1102, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |