Aktiebolag Vingåker
Trosa Stämjärnet AB
97 sökningar
Omsättning 2025
3,2 mkr
+0,8 %Rörelsemarginal
52,0 %
−1,1 p.e.Soliditet
30,3 %
+5,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 184 | 3 159 | 2 716 | 2 706 | 2 391 |
| Rörelseresultat | 1 655 | 1 677 | 1 313 | 1 238 | 1 063 |
| Årets resultat | 839 | 720 | 564 | 580 | 495 |
| Eget kapital | 5 682 | 4 843 | 4 124 | 3 559 | 2 980 |
| Balansomslutning | 18 782 | 19 260 | 19 722 | 19 623 | 18 195 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 184 | 3 159 | 2 716 | 2 706 | 2 391 |
| Av- och nedskrivningar | 481 | 495 | 515 | 436 | 397 |
| Övriga externa kostnader | 1 048 | 987 | 887 | 1 032 | 933 |
| Rörelseresultat | 1 655 | 1 677 | 1 313 | 1 238 | 1 063 |
| Ränteintäkter | 0 | 10 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 550 | 733 | 560 | 460 | 392 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 105 | 955 | 757 | 778 | 671 |
| Skatt | 266 | 235 | 193 | 198 | 176 |
| Årets resultat | 839 | 720 | 564 | 580 | 495 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 17 685 | 18 165 | 18 661 | 19 134 | 17 251 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 30 | 23 | 76 | 73 |
| Kassa och bank | 1 097 | 1 065 | 1 038 | 413 | 871 |
| Omsättningstillgångar | 1 097 | 1 095 | 1 061 | 489 | 944 |
| Summa tillgångar | 18 782 | 19 260 | 19 722 | 19 623 | 18 195 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 793 | 4 073 | 3 510 | 2 929 | 2 435 |
| Eget kapital | 5 682 | 4 843 | 4 124 | 3 559 | 2 980 |
| Justerat eget kapital | 5 682 | 4 843 | 4 124 | 3 559 | 2 980 |
| Långfristiga skulder | 12 265 | 13 448 | 14 513 | 15 119 | 14 343 |
| Kortfristiga skulder | 835 | 969 | 1 085 | 945 | 872 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 782 | 19 260 | 19 722 | 19 623 | 18 195 |
| Ställda säkerheter | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Ansvarsförbindelser | 450 | 450 | 450 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Trosa Stämjärnet AB 3,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 52,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 30,3 procent får betecknas som god. Sätet finns i Vingåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torbjörn Eriksson (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Nils Olof Säfström (f. 1958) Styrelseledamot
- Helén Säfström (f. 1962) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Hammare (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-02-10 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Industrigatan 7, 619 33, Trosa Besök: Industrigatan 7, Trosa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |