Aktiebolag Södertälje
Trosa Sprutisolering AB
37 sökningar
2,1 mkr
+70,5 %7,1 %
+21,6 p.e.68,3 %
+13,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 099 | 1 231 | 1 779 | 2 227 | 1 154 | 428 | 328 | 412 |
| Rörelseresultat | 149 | −178 | 216 | 594 | 323 | 86 | 52 | 78 |
| Årets resultat | 69 | −2 | 105 | 350 | 190 | 61 | 79 | 72 |
| Eget kapital | 974 | 905 | 907 | 802 | 452 | 262 | 201 | 122 |
| Balansomslutning | 1 427 | 1 663 | 1 931 | 2 004 | 690 | 255 | 220 | 246 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 099 | 1 231 | 1 779 | 2 227 | 1 154 | 428 | 328 | 412 |
| Personalkostnader | 133 | 203 | 78 | 213 | 10 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 188 | 183 | 143 | 51 | 40 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 689 | 498 | 581 | 383 | 185 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −940 | −525 | −761 | −986 | −596 | −342 | −276 | −334 |
| Rörelseresultat | 149 | −178 | 216 | 594 | 323 | 86 | 52 | 78 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 32 | 50 | 33 | 5 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | −227 | 183 | 589 | 319 | 86 | 52 | 78 |
| Bokslutsdispositioner | −29 | 228 | −48 | −148 | −80 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 19 | 3 | 30 | 91 | 49 | 25 | −27 | 6 |
| Årets resultat | 69 | −2 | 105 | 350 | 190 | 61 | 79 | 72 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 323 | 511 | 655 | 548 | 37 | 77 | 117 | 157 |
| Varulager | 0 | 96 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 323 | 419 | 413 | 334 | 283 | 129 | 54 | 26 |
| Kassa och bank | 781 | 637 | 863 | 1 122 | 370 | 50 | 49 | 64 |
| Omsättningstillgångar | 1 104 | 1 153 | 1 276 | 1 456 | 653 | 178 | 103 | 90 |
| Summa tillgångar | 1 427 | 1 663 | 1 931 | 2 004 | 690 | 255 | 220 | 246 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 855 | 857 | 752 | 402 | 212 | 151 | 72 | 0 |
| Eget kapital | 974 | 905 | 907 | 802 | 452 | 262 | 201 | 122 |
| Justerat eget kapital | 1 035 | 943 | 1 126 | 983 | 516 | 262 | 201 | 122 |
| Obeskattade reserver | 77 | 48 | 276 | 228 | 80 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 232 | 326 | 462 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 144 | 384 | 286 | 974 | 158 | −7 | 19 | 124 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 427 | 1 663 | 1 931 | 2 004 | 690 | 255 | 220 | 246 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 075 granskade bolag ligger Trosa Sprutisolering AB strax under mitten räknat på omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 68,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 71 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Södertälje.
Bolaget ska arbeta med jakt och allt inom jaktområdet, bedriva viss byggnadsverksamhet samt isolering av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stefan Pettersson (f. 1966) Styrelseledamot
- Mari Bäckström (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Slånbärsvägen 3, 619 91, Trosa Besök: Slånbärsvägen 3, Trosa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |