Aktiebolag Stockholm
Trophi Eslöv AB
74 sökningar
Omsättning 2025
13,9 mkr
+1,4 %Rörelsemarginal
42,0 %
−7,2 p.e.Soliditet
0,2 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 937 | 13 739 | 12 847 | 11 933 | 11 251 |
| Rörelseresultat | 5 857 | 6 760 | 6 536 | 1 518 | 5 000 |
| Årets resultat | −1 106 | 691 | −1 804 | −323 | 2 469 |
| Eget kapital | 189 | 895 | 204 | 2 008 | 6 331 |
| Balansomslutning | 104 389 | 105 622 | 104 896 | 106 036 | 115 721 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 937 | 13 739 | 12 847 | 11 933 | 11 251 |
| Av- och nedskrivningar | 2 496 | 2 493 | 2 492 | 2 491 | 2 067 |
| Övriga externa kostnader | 5 587 | 4 496 | 3 843 | 7 924 | 4 184 |
| Rörelseresultat | 5 857 | 6 760 | 6 536 | 1 518 | 5 000 |
| Ränteintäkter | 167 | 163 | 111 | — | — |
| Räntekostnader | 3 818 | 5 624 | 1 105 | 1 179 | 736 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 206 | 1 299 | 1 407 | −1 040 | 2 861 |
| Koncernbidrag | −3 312 | 0 | −3 080 | 717 | 0 |
| Skatt | 0 | 608 | 131 | 0 | 392 |
| Årets resultat | −1 106 | 691 | −1 804 | −323 | 2 469 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 95 546 | 98 041 | 100 489 | 102 988 | 109 765 |
| Kortfristiga fordringar | 8 843 | 7 581 | 4 407 | 3 048 | 5 956 |
| Omsättningstillgångar | 8 843 | 7 581 | 4 407 | 3 048 | 5 956 |
| Summa tillgångar | 104 389 | 105 622 | 104 896 | 106 036 | 115 721 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 795 | 104 | 1 908 | 2 231 | 3 762 |
| Eget kapital | 189 | 895 | 204 | 2 008 | 6 331 |
| Justerat eget kapital | 189 | 895 | 204 | 2 008 | 6 331 |
| Långfristiga skulder | 101 542 | 101 542 | 101 542 | 38 527 | 101 542 |
| Kortfristiga skulder | 2 658 | 3 185 | 3 150 | 65 501 | 7 848 |
| Summa eget kapital och skulder | 104 389 | 105 622 | 104 896 | 106 036 | 115 721 |
| Ställda säkerheter | 68 550 | 68 550 | 68 550 | 68 550 | 68 550 |
Verksamhet
Trophi Eslöv AB omsatte 13,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 42,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 0,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Augustsson (f. 1978) Styrelseledamot
- Linnéa Kylberg (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anna Sofie Nyberg (f. 1973) Extern firmatecknare
- Bengt Hellström (f. 1959) Extern firmatecknare
- Camilla Norell (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Trophi Holding Sweden 1 AB (556697-9554) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tredje Ap-Fonden (802014-4120) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-04-14 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Box 239, 721 06, Västerås Besök: Box 239, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-58553030 |