Aktiebolag Stockholm
Trophi Crown AB
53 sökningar
Omsättning 2024
19,7 mkr
+7,2 %Rörelsemarginal
17,0 %
−11,6 p.e.Soliditet
1,0 %
−0,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 666 | 18 351 | 16 593 | 16 051 | 15 298 | 14 833 | 14 786 |
| Rörelseresultat | 3 345 | 5 256 | 4 206 | 4 828 | 3 348 | 608 | 5 864 |
| Årets resultat | −1 801 | 165 | 505 | 2 756 | 1 267 | −614 | −636 |
| Eget kapital | 1 043 | 1 344 | 3 179 | 10 674 | 7 917 | 6 651 | 7 264 |
| Balansomslutning | 100 586 | 100 831 | 105 265 | 109 050 | 106 907 | 104 338 | 108 854 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 666 | 18 351 | 16 593 | 16 051 | 15 298 | 14 833 | 14 786 |
| Av- och nedskrivningar | 3 639 | 3 682 | 3 447 | 4 611 | 4 255 | 4 562 | 4 562 |
| Övriga externa kostnader | 12 685 | 9 459 | 8 940 | 6 612 | 7 695 | 9 710 | 4 360 |
| Rörelseresultat | 3 345 | 5 256 | 4 206 | 4 828 | 3 348 | 608 | 5 864 |
| Ränteintäkter | 407 | 329 | 66 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 333 | 1 644 | 1 754 | 1 097 | 1 215 | 1 096 | 1 339 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 581 | 761 | 2 509 | 3 722 | 2 124 | −492 | 4 529 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −2 013 | 0 | 0 | 0 | −5 165 |
| Skatt | 220 | 596 | −9 | 966 | 857 | 122 | 0 |
| Årets resultat | −1 801 | 165 | 505 | 2 756 | 1 267 | −614 | −636 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 84 619 | 86 641 | 90 820 | 93 493 | 97 561 | 96 632 | 100 875 |
| Kortfristiga fordringar | 15 967 | 14 190 | 14 445 | 15 557 | 9 346 | 7 706 | 7 979 |
| Omsättningstillgångar | 15 967 | 14 190 | 14 445 | 15 557 | 9 346 | 7 706 | 7 979 |
| Summa tillgångar | 100 586 | 100 831 | 105 265 | 109 050 | 106 907 | 104 338 | 108 854 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 344 | 179 | 1 674 | 6 918 | 5 650 | 6 265 | 6 900 |
| Eget kapital | 1 043 | 1 344 | 3 179 | 10 674 | 7 917 | 6 651 | 7 264 |
| Justerat eget kapital | 1 043 | 1 344 | 3 179 | 10 674 | 7 917 | 6 651 | 7 264 |
| Långfristiga skulder | 93 884 | 93 884 | 0 | 93 884 | 93 884 | 93 884 | 93 884 |
| Kortfristiga skulder | 5 659 | 5 603 | 102 086 | 4 492 | 5 106 | 3 803 | 7 706 |
| Summa eget kapital och skulder | 100 586 | 100 831 | 105 265 | 109 050 | 106 907 | 104 338 | 108 854 |
| Ställda säkerheter | 97 509 | 96 809 | 96 809 | 96 809 | 96 809 | 96 809 | 97 509 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Trophi Crown AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 19,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,0 procent, och soliditeten var låg — 1,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Augustsson (f. 1978) Styrelseledamot
- Linnéa Kylberg (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anna Sofie Nyberg (f. 1973) Extern firmatecknare
- Bengt Hellström (f. 1959) Extern firmatecknare
- Camilla Norell (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Trophi Holding Sweden 1 AB (556697-9554) |
|---|---|
| Koncernmoder | Tredje Ap-Fonden (802014-4120) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-04-02 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Box 239, 721 06, Västerås Besök: Box 239, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |