Aktiebolag Trollhättan
Trollhättans Hundvård AB
142 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+18,2 %Rörelsemarginal
3,6 %
+9,2 p.e.Soliditet
77,2 %
−0,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 956 | 1 655 | 1 580 | 1 477 | 1 339 | 1 228 | 1 398 | 3 057 |
| Rörelseresultat | 71 | −92 | 174 | 143 | −29 | 39 | 25 | −25 |
| Årets resultat | 72 | −92 | 139 | 119 | −29 | 28 | 17 | 3 |
| Eget kapital | 674 | 603 | 695 | 556 | 437 | 466 | 437 | 420 |
| Balansomslutning | 873 | 778 | 878 | 718 | 601 | 615 | 660 | 720 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 956 | 1 655 | 1 580 | 1 477 | 1 339 | 1 228 | 1 398 | 3 057 |
| Personalkostnader | 476 | 455 | 424 | 375 | 426 | 475 | 560 | 1 452 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 545 | 470 | 451 | 439 | 444 | 280 | 361 | 544 |
| Övriga rörelseposter, netto | −864 | −822 | −531 | −520 | −498 | −434 | −442 | −1 066 |
| Rörelseresultat | 71 | −92 | 174 | 143 | −29 | 39 | 25 | −25 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 72 | −92 | 174 | 143 | −29 | 38 | 24 | −27 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 |
| Skatt | 0 | 0 | 36 | 24 | 0 | 10 | 7 | 3 |
| Årets resultat | 72 | −92 | 139 | 119 | −29 | 28 | 17 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Varulager | 671 | 529 | 648 | 553 | 437 | 439 | 512 | 542 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 77 | 29 | 74 | 119 | 72 | 55 | 51 |
| Kassa och bank | 88 | 172 | 201 | 91 | 45 | 104 | 93 | 117 |
| Omsättningstillgångar | 873 | 778 | 878 | 718 | 601 | 615 | 660 | 710 |
| Summa tillgångar | 873 | 778 | 878 | 718 | 601 | 615 | 660 | 720 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 552 | 645 | 506 | 387 | 416 | 388 | 370 | 367 |
| Eget kapital | 674 | 603 | 695 | 556 | 437 | 466 | 437 | 420 |
| Justerat eget kapital | 674 | 603 | 695 | 556 | 437 | 466 | 437 | 420 |
| Långfristiga skulder | 40 | 7 | 7 | 38 | 42 | 81 | 120 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 159 | 168 | 176 | 124 | 122 | 68 | 103 | 230 |
| Summa eget kapital och skulder | 873 | 778 | 878 | 718 | 601 | 615 | 660 | 720 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 226 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Trollhättans Hundvård AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,6 procent, och soliditeten var hög — 77,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Trollhättan.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hudvård och försäljning av hudartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Berit Anita Ericsson (f. 1950) Styrelseledamot
- Madeleine Ericsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990) |
| Adress | Ladugårsvägen 27, 461 70, Trollhättan Besök: Ladugårdsvägen 27, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |