Aktiebolag Stockholm
Trollbäcken Utveckling 2 AB
62 sökningar
Omsättning 2025
918 tkr
+12,9 %Rörelsemarginal
54,0 %
−33,9 p.e.Soliditet
6,1 %
+2,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 918 | 813 | 641 | 425 | 811 |
| Rörelseresultat | 496 | 715 | −22 | −7 896 | 533 |
| Årets resultat | 281 | 201 | −460 | −8 522 | 144 |
| Eget kapital | 822 | 541 | 340 | 50 | 552 |
| Balansomslutning | 13 438 | 13 797 | 14 309 | 13 167 | 20 911 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 918 | 813 | 641 | 425 | 811 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 7 733 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 422 | 98 | 663 | 587 | 260 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −18 |
| Rörelseresultat | 496 | 715 | −22 | −7 896 | 533 |
| Ränteintäkter | 4 | 25 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 526 | 694 | 304 | 626 | 388 |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | 46 | −460 | −8 522 | 144 |
| Koncernbidrag | 307 | 155 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 281 | 201 | −460 | −8 522 | 144 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 20 733 |
| Kortfristiga fordringar | 308 | 315 | 173 | 130 | 130 |
| Kassa och bank | 130 | 482 | 1 136 | 37 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 13 438 | 13 797 | 14 309 | 13 167 | 20 911 |
| Summa tillgångar | 13 438 | 13 797 | 14 309 | 13 167 | 20 911 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 491 | 290 | 0 | 503 | 358 |
| Eget kapital | 822 | 541 | 340 | 50 | 552 |
| Justerat eget kapital | 822 | 541 | 340 | 50 | 552 |
| Långfristiga skulder | 0 | 8 586 | 9 251 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 12 616 | 4 670 | 4 718 | 13 117 | 20 359 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 438 | 13 797 | 14 309 | 13 167 | 20 911 |
| Ställda säkerheter | 9 555 | 9 555 | 9 555 | 0 | 9 555 |
| Ansvarsförbindelser | 600 | 600 | 600 | 0 | 0 |
Verksamhet
Trollbäcken Utveckling 2 AB omsatte 918 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 54,0 procent, och soliditeten var låg — 6,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hans Östling (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Niclas Blohm (f. 1973) Styrelseledamot
- Josefine Storm (f. 1981) Styrelseledamot
- Joakim Hoffman (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Mattias Lengberg (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | IMAF Utveckling AB (559383-3246) |
|---|---|
| Koncernmoder | IMAF Utveckling AB (559383-3246) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-18 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Gårdatorget 1, 2 TR, 412 50, Göteborg Besök: Gårdatorget 1 2 TR, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |