Aktiebolag Halmstad
Triweco AB
62 sökningar
24,6 mkr
+278,0 %3,1 %
+49,1 p.e.28,8 %
−13,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 24 591 | 6 506 | 28 081 | 42 866 | 20 603 | 7 373 | 2 696 | 2 930 |
| Rörelseresultat | 772 | −2 989 | 4 678 | 1 451 | 1 284 | 2 279 | 87 | 685 |
| Årets resultat | 391 | 4 | 930 | 1 123 | 996 | 1 655 | 76 | 674 |
| Eget kapital | 5 245 | 4 855 | 4 850 | 3 920 | 2 797 | 1 802 | 146 | 70 |
| Balansomslutning | 18 231 | 11 558 | 16 940 | 23 292 | 11 964 | 6 539 | 3 557 | 1 464 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 591 | 6 506 | 28 081 | 42 866 | 20 603 | 7 373 | 2 696 | 2 930 |
| Personalkostnader | 1 220 | 531 | 1 631 | 1 443 | 1 508 | 111 | 14 | 105 |
| Av- och nedskrivningar | 1 410 | 1 287 | 625 | 319 | 321 | 267 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 089 | 2 189 | 2 648 | 4 108 | 846 | 664 | 2 745 | 87 |
| Övriga rörelseposter, netto | −18 100 | −5 488 | −18 499 | −35 545 | −16 644 | −4 052 | 150 | −2 053 |
| Rörelseresultat | 772 | −2 989 | 4 678 | 1 451 | 1 284 | 2 279 | 87 | 685 |
| Ränteintäkter | 3 | 0 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 114 | 193 | 222 | 34 | 24 | 73 | 10 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 661 | −3 183 | 4 463 | 1 416 | 1 260 | 2 206 | 76 | 674 |
| Bokslutsdispositioner | −166 | 3 198 | −3 276 | 0 | 0 | −335 | 0 | 0 |
| Skatt | 104 | 11 | 257 | 294 | 264 | 216 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 391 | 4 | 930 | 1 123 | 996 | 1 655 | 76 | 674 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 172 | 7 532 | 7 962 | 3 948 | 2 173 | 2 416 | 2 236 | 0 |
| Varulager | 181 | 2 008 | 103 | 276 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 838 | 2 000 | 8 752 | 18 180 | 9 517 | 3 693 | 1 240 | 1 189 |
| Kassa och bank | 40 | 18 | 123 | 888 | 274 | 430 | 81 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 11 059 | 4 025 | 8 978 | 19 344 | 9 791 | 4 123 | 1 321 | 1 464 |
| Summa tillgångar | 18 231 | 11 558 | 16 940 | 23 292 | 11 964 | 6 539 | 3 557 | 1 464 |
| Aktiekapital | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 51 |
| Balanserat resultat | −2 335 | −3 721 | −5 076 | −2 180 | −1 353 | −3 320 | −3 217 | −1 655 |
| Eget kapital | 5 245 | 4 855 | 4 850 | 3 920 | 2 797 | 1 802 | 146 | 70 |
| Justerat eget kapital | 5 705 | 5 183 | 7 717 | 4 186 | 3 063 | 2 068 | 146 | 70 |
| Obeskattade reserver | 579 | 413 | 3 611 | 335 | 335 | 335 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 128 | 41 | 140 | 103 | 103 | 159 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 661 | 1 361 | 513 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 11 618 | 4 888 | 7 826 | 18 934 | 8 729 | 4 243 | 3 411 | 1 394 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 231 | 11 558 | 16 940 | 23 292 | 11 964 | 6 539 | 3 557 | 1 464 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 154 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 479 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Triweco AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 24,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 28,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 278 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Halmstad.
Bolaget skall bedriva utveckling, konstruktion och försäljning av monteringsmaskiner samt konsultationer till tillverkningsindustrin jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Arne Alvarsson (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Pelet Junkell (f. 1968) Styrelseledamot
- Henrik Bladh (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Rikard Johelid (f. 1984) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Fotogenkannan AB (556932-7033) |
|---|---|
| Koncernmoder | Fotogenkannan AB (556932-7033) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-30 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner (SNI 28990) |
| Adress | Industrivägen 17, 302 41, Halmstad Besök: Industrivägen 17, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |