Aktiebolag Stockholm
Tricesimus AB
22 sökningar
1,4 mkr
−27,2 %94,4 %
−2,7 p.e.58,3 %
+4,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 446 | 1 986 | 1 422 |
| Rörelseresultat | 1 365 | 1 929 | 1 415 |
| Årets resultat | 869 | 1 221 | 897 |
| Eget kapital | 2 392 | 1 733 | 922 |
| Balansomslutning | 4 103 | 3 237 | 1 644 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 446 | 1 986 | 1 422 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 51 | 4 |
| Rörelseresultat | 1 365 | 1 929 | 1 415 |
| Ränteintäkter | 30 | 40 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 447 | 2 020 | 1 470 |
| Bokslutsdispositioner | −357 | −494 | −354 |
| Skatt | 221 | 305 | 219 |
| Årets resultat | 869 | 1 221 | 897 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 482 | 725 | 120 |
| Kortfristiga fordringar | 442 | 376 | 410 |
| Kassa och bank | 2 179 | 2 136 | 1 114 |
| Omsättningstillgångar | 2 621 | 2 512 | 1 524 |
| Summa tillgångar | 4 103 | 3 237 | 1 644 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 498 | 487 | 0 |
| Eget kapital | 2 392 | 1 733 | 922 |
| Justerat eget kapital | 3 349 | 2 406 | 1 203 |
| Obeskattade reserver | 1 205 | 847 | 354 |
| Kortfristiga skulder | 506 | 657 | 368 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 103 | 3 237 | 1 644 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tricesimus AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 94,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 58,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom it samt äga aktier i företag som bedriver nu nämnda verksamhet samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Liming Zhang (f. 1960) Styrelseledamot
- Cindy Kuang (f. 1964) Styrelsesuppleant
- Kerry Zhang (f. 1992) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-09-08 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Grevgatan 23C, 114 53, Stockholm Besök: Grevgatan 23 C, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |