Aktiebolag Håbo
TreN AB
124 sökningar
Omsättning 2025
4 mkr
+15,0 %Rörelsemarginal
46,6 %
+12,5 p.e.Soliditet
65,8 %
−1,6 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 036 | 3 511 | 5 523 | 4 616 | 3 501 | 3 504 | 3 246 | 3 609 |
| Rörelseresultat | 1 880 | 1 196 | 3 537 | 2 708 | 1 976 | 2 049 | 1 396 | 1 563 |
| Årets resultat | 1 077 | 652 | 2 119 | 1 756 | 1 341 | 1 254 | 1 095 | 1 216 |
| Eget kapital | 7 363 | 6 886 | 6 784 | 5 165 | 3 909 | 3 078 | 0 | 0 |
| Balansomslutning | 11 196 | 10 222 | 10 090 | 9 825 | 5 529 | 4 579 | 3 774 | 2 969 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 036 | 3 511 | 5 523 | 4 616 | 3 501 | 3 504 | 3 246 | 3 609 |
| Personalkostnader | 1 573 | 1 871 | 1 545 | 1 486 | 1 163 | 991 | 1 373 | 1 607 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 5 | 5 | 5 | 0 | 26 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 880 | 776 | 739 | 674 | 572 | 439 | 476 | 437 |
| Övriga rörelseposter, netto | 307 | 337 | 303 | 257 | 210 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 880 | 1 196 | 3 537 | 2 708 | 1 976 | 2 049 | 1 396 | 1 563 |
| Ränteintäkter | 21 | 57 | 59 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 2 | 60 | 35 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 895 | 1 251 | 3 536 | 2 673 | 1 974 | 2 047 | 1 396 | 1 563 |
| Bokslutsdispositioner | −500 | −350 | −850 | −452 | −278 | −446 | 0 | 0 |
| Skatt | 318 | 249 | 567 | 465 | 356 | 347 | 301 | 347 |
| Årets resultat | 1 077 | 652 | 2 119 | 1 756 | 1 341 | 1 254 | 1 095 | 1 216 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 346 | 8 610 | 6 894 | 6 179 | 250 | 0 | 26 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 907 | 427 | 457 | 458 | 408 | 368 | 338 | 443 |
| Kassa och bank | 943 | 1 185 | 2 739 | 3 188 | 4 871 | 4 211 | 3 410 | 2 501 |
| Omsättningstillgångar | 1 850 | 1 612 | 3 196 | 3 646 | 5 279 | 4 579 | 3 749 | 2 944 |
| Summa tillgångar | 11 196 | 10 222 | 10 090 | 9 825 | 5 529 | 4 579 | 3 774 | 2 969 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 6 236 | 6 184 | 4 615 | 3 359 | 2 518 | 1 774 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 7 363 | 6 886 | 6 784 | 5 165 | 3 909 | 3 078 | 0 | 0 |
| Justerat eget kapital | 10 151 | 9 277 | 8 897 | 6 603 | 4 988 | 3 936 | 504 | 504 |
| Obeskattade reserver | 3 511 | 3 011 | 2 661 | 1 811 | 1 359 | 1 081 | 635 | 635 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 2 352 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 322 | 325 | 645 | 497 | 261 | 420 | 865 | 581 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 196 | 10 222 | 10 090 | 9 825 | 5 529 | 4 579 | 3 774 | 2 969 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar TreN AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 46,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Håbo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsulttjänster inom teknik, IT och management. Bygg och fastighetsutveckling. Rekrytering.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henrik Rydback (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Lenita Rydback (f. 1974) Styrelseledamot
- Ann-Charlotte Rydback (f. 1953) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joacim Gustavsson (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-08-20 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Älvkvarnsvägen 14, 746 34, Bålsta Besök: Älvkvarnsvägen 14, Bålsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |