Aktiebolag Trelleborg
TREMAB AB
103 sökningar
Omsättning 2025
4,3 mkr
−71,8 %Rörelsemarginal
-7,4 %
−16,5 p.e.Soliditet
5,5 %
−21,7 p.e.Anställda
1
−66,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 289 | 15 231 | 13 634 | 12 939 | 13 949 | 19 358 | 15 153 | 7 789 |
| Rörelseresultat | −318 | 1 389 | 1 347 | 828 | 1 227 | 2 784 | 2 187 | −231 |
| Årets resultat | 97 | 826 | 783 | 484 | 716 | 1 645 | 1 321 | −136 |
| Eget kapital | 224 | 1 027 | 1 201 | 1 919 | 1 434 | 2 718 | 1 573 | 252 |
| Balansomslutning | 4 054 | 3 767 | 5 347 | 4 415 | 4 171 | 6 506 | 4 285 | 1 579 |
| Anställda | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 289 | 15 231 | 13 634 | 12 939 | 13 949 | 19 358 | 15 153 | 7 789 |
| Personalkostnader | 1 121 | 1 942 | 1 740 | 1 788 | 1 595 | 2 447 | 1 305 | 1 392 |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 0 | 0 | 2 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 292 | 466 | 761 | 660 | 765 | 807 | 627 | 799 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 123 | −11 434 | −9 786 | −9 661 | −10 347 | −13 305 | −11 019 | −5 814 |
| Rörelseresultat | −318 | 1 389 | 1 347 | 828 | 1 227 | 2 784 | 2 187 | −231 |
| Ränteintäkter | 13 | 25 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 1 | 10 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −305 | 1 413 | 1 351 | 823 | 1 223 | 2 782 | 2 178 | −233 |
| Bokslutsdispositioner | 446 | −363 | −350 | −209 | −308 | −693 | −516 | 97 |
| Skatt | 44 | 225 | 218 | 129 | 198 | 445 | 341 | 0 |
| Årets resultat | 97 | 826 | 783 | 484 | 716 | 1 645 | 1 321 | −136 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 284 | 0 | 0 | 0 | 2 | 17 | 32 | 47 |
| Kortfristiga fordringar | 1 589 | 1 719 | 1 438 | 1 788 | 1 114 | 3 553 | 2 209 | 852 |
| Kassa och bank | 2 181 | 2 048 | 3 909 | 2 627 | 3 055 | 2 936 | 2 045 | 679 |
| Omsättningstillgångar | 3 770 | 3 767 | 5 347 | 4 415 | 4 169 | 6 490 | 4 253 | 1 532 |
| Summa tillgångar | 4 054 | 3 767 | 5 347 | 4 415 | 4 171 | 6 506 | 4 285 | 1 579 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 77 | 151 | 368 | 1 385 | 668 | 1 023 | 202 | 338 |
| Eget kapital | 224 | 1 027 | 1 201 | 1 919 | 1 434 | 2 718 | 1 573 | 252 |
| Justerat eget kapital | 1 806 | 2 964 | 2 849 | 3 289 | 2 638 | 3 678 | 1 983 | 252 |
| Obeskattade reserver | 1 993 | 2 439 | 2 076 | 1 726 | 1 517 | 1 209 | 516 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 837 | 301 | 2 070 | 770 | 1 220 | 2 579 | 2 196 | 1 327 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 054 | 3 767 | 5 347 | 4 415 | 4 171 | 6 506 | 4 285 | 1 579 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger TREMAB AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -7,4 procent, och soliditeten var låg — 5,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 72 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Trelleborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall verksamma inom byggbranschen samt erhålla rengöring- och lokalvårdstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Alem Mulic (f. 1961) Verkställande direktör
Styrelse
- Alem Mulic (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Adis Mulic (f. 1991) Styrelseledamot
- Sabaheta Mulic (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Hans Christian Sparrholm (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Mulic Holding AB (559307-1300) |
|---|---|
| Koncernmoder | Mulic Holding AB (559307-1300) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Böckaregatan 13E, 231 33, Trelleborg Besök: Böckaregatan 13 E, Trelleborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |