Aktiebolag Norrtälje
Trecenz AB
43 sökningar
Omsättning 2025
5,8 mkr
+47,1 %Rörelsemarginal
17,6 %
+25,8 p.e.Soliditet
69,1 %
+61,1 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 839 | 3 969 | 4 584 | 5 336 | 4 495 |
| Rörelseresultat | 1 029 | −326 | −76 | 325 | 351 |
| Årets resultat | 843 | −153 | 12 | 328 | 173 |
| Eget kapital | 894 | 51 | 80 | 68 | 340 |
| Balansomslutning | 1 294 | 640 | 507 | 883 | 1 050 |
| Anställda | 4 | 5 | 5 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 839 | 3 969 | 4 584 | 5 336 | 4 495 |
| Personalkostnader | 2 807 | 2 718 | 2 838 | 3 061 | 2 954 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 15 | 4 | 39 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 389 | 275 | 315 | 348 | 406 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 602 | −1 287 | −1 503 | −1 563 | −768 |
| Rörelseresultat | 1 029 | −326 | −76 | 325 | 351 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 031 | −323 | −76 | 324 | 351 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 170 | 100 | 103 | −108 |
| Skatt | 188 | 0 | 12 | 99 | 69 |
| Årets resultat | 843 | −153 | 12 | 328 | 173 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 | 90 | 47 | 0 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 266 | 366 | 111 | 260 | 223 |
| Kassa och bank | 986 | 184 | 349 | 623 | 799 |
| Omsättningstillgångar | 1 252 | 550 | 460 | 883 | 1 022 |
| Summa tillgångar | 1 294 | 640 | 507 | 883 | 1 050 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 30 | 18 | −310 | 117 |
| Eget kapital | 894 | 51 | 80 | 68 | 340 |
| Justerat eget kapital | 894 | 51 | 215 | 282 | 636 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 170 | 270 | 373 |
| Långfristiga skulder | 4 | 100 | 24 | 34 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 396 | 489 | 233 | 511 | 313 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 294 | 640 | 507 | 883 | 1 050 |
| Ansvarsförbindelser | 124 | 124 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Trecenz AB omsatte 5,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 17,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 69,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 47 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Norrtälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lijing Zhu (f. 1970) Styrelseledamot
- Haoyu Chen (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Nicklas Granath (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-28 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Hagalundsgatan 37 lgh 1904, 169 66, Solna Besök: Hagalundsgatan 37 LGH 1904, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |