Aktiebolag Ljungby
Tre Tallbarr AB
37 sökningar
338 tkr
+47,0 %10,4 %
+40,4 p.e.38,5 %
+13,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 338 | 230 | 273 | 200 |
| Rörelseresultat | 35 | −69 | 35 | −47 |
| Årets resultat | 35 | −69 | 35 | −47 |
| Eget kapital | 102 | 66 | 85 | 51 |
| Balansomslutning | 265 | 259 | 210 | 146 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 338 | 230 | 273 | 200 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 14 | 12 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 194 | 111 | 115 |
| Övriga rörelseposter, netto | −128 | −91 | −115 | −130 |
| Rörelseresultat | 35 | −69 | 35 | −47 |
| Resultat efter finansiella poster | 35 | −69 | 35 | −47 |
| Årets resultat | 35 | −69 | 35 | −47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 71 | 88 | 55 | 23 |
| Varulager | 67 | 58 | 48 | 56 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 38 | 18 | 16 |
| Kassa och bank | 105 | 75 | 89 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 194 | 171 | 155 | 123 |
| Summa tillgångar | 265 | 259 | 210 | 146 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 17 | 35 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 102 | 66 | 85 | 51 |
| Justerat eget kapital | 102 | 66 | 85 | 51 |
| Kortfristiga skulder | 163 | 193 | 125 | 95 |
| Summa eget kapital och skulder | 265 | 259 | 210 | 146 |
| Ansvarsförbindelser | 98 | 98 | 48 | 48 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 206 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tre Tallbarr AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 338 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 38,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 47 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Ljungby.
Bolaget skall bedriva fotografverksamhet, tillverkning och försäljning av hud- och klädvårdsprodukter, bivaxprodukter, badrums- och köksartiklar, keramik, fototavlor, vykort, finsnickeri samt dekorationer och pyssel. Även försäljning av närliggande produkter som ovan vilka ej är egentillverkade. Försäljningen sker via återförsäljare, egen webbshop, butiker och marknader samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver kaféverksamhet med egentillverkade kakor. Bolaget bedriver även en detaljhandelsrörelse med dagligvaror och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jenny Kristersson Tärn (f. 1973) Styrelseledamot
- Björn Kristersson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | Ljushult 8, 341 73, Lidhult Besök: Ljushult 8, Lidhult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |