Aktiebolag Mora
Trapps Gräv & Bygg AB
206 sökningar
Omsättning 2025
15,6 mkr
−4,6 %Rörelsemarginal
5,6 %
+3,4 p.e.Soliditet
53,2 %
+0,6 p.e.Anställda
9
−10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 593 | 16 347 | 11 100 | 15 379 | 15 668 |
| Rörelseresultat | 866 | 345 | 281 | 902 | 1 262 |
| Årets resultat | 10 | 10 | 186 | 308 | 798 |
| Eget kapital | 4 451 | 4 441 | 4 431 | 4 495 | 4 187 |
| Balansomslutning | 9 006 | 9 391 | 8 511 | 9 593 | 10 234 |
| Anställda | 9 | 10 | 8 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 593 | 16 347 | 11 100 | 15 379 | 15 668 |
| Personalkostnader | 4 675 | 5 127 | 4 713 | 5 095 | 4 830 |
| Av- och nedskrivningar | 948 | 770 | 764 | 690 | 812 |
| Övriga externa kostnader | 2 406 | 2 474 | 1 867 | 2 294 | 1 803 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 698 | −7 631 | −3 475 | −6 398 | −6 961 |
| Rörelseresultat | 866 | 345 | 281 | 902 | 1 262 |
| Ränteintäkter | 2 | 8 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 48 | 45 | 55 | 44 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | 821 | 308 | 232 | 858 | 1 221 |
| Bokslutsdispositioner | 196 | 1 031 | 370 | 204 | −209 |
| Koncernbidrag | −1 000 | −1 310 | −350 | −750 | 0 |
| Skatt | 8 | 19 | 66 | 5 | 214 |
| Årets resultat | 10 | 10 | 186 | 308 | 798 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 664 | 4 916 | 4 255 | 4 478 | 5 168 |
| Varulager | 592 | 815 | 444 | 421 | 474 |
| Kortfristiga fordringar | 1 245 | 2 697 | 1 460 | 3 643 | 1 972 |
| Kassa och bank | 2 505 | 963 | 2 352 | 1 051 | 2 620 |
| Omsättningstillgångar | 4 342 | 4 475 | 4 256 | 5 115 | 5 066 |
| Summa tillgångar | 9 006 | 9 391 | 8 511 | 9 593 | 10 234 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 341 | 4 331 | 4 145 | 4 087 | 3 289 |
| Eget kapital | 4 451 | 4 441 | 4 431 | 4 495 | 4 187 |
| Justerat eget kapital | 4 793 | 4 940 | 5 747 | 6 106 | 5 960 |
| Obeskattade reserver | 431 | 628 | 1 658 | 2 029 | 2 233 |
| Långfristiga skulder | 614 | 394 | 320 | 644 | 1 339 |
| Kortfristiga skulder | 3 510 | 3 928 | 2 102 | 2 425 | 2 475 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 006 | 9 391 | 8 511 | 9 593 | 10 234 |
| Ställda säkerheter | 1 554 | 4 573 | 2 237 | 5 044 | 6 105 |
| Ansvarsförbindelser | 525 | 525 | 525 | 525 | 525 |
Verksamhet
Trapps Gräv & Bygg AB omsatte 15,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 5,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 53,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva markarbeten och grundarbeten samt försäljning av byggnadsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Trapp (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Waldemar Sarzynski (f. 1979) Styrelseledamot
- Gert Trapp (f. 1952) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Valter Thomas Hillfjärd (f. 1993) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Trapps Gräv & Bygg AB (556718-9989) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Soldvägen 132, 792 90, Sollerön Besök: Soldvägen 132, Sollerön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6563180 |