Aktiebolag Borås 112 sökningar
Transparent vård AB
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
2,3 mkr
−2,0 %51,2 %
+4,3 p.e.71,5 %
+3,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 258 | 2 303 | 2 339 | 2 373 | 1 655 | 1 369 | 180 |
| Rörelseresultat | 1 156 | 1 079 | 1 271 | 1 418 | 1 124 | 1 288 | 19 |
| Årets resultat | 903 | 860 | 1 063 | 898 | 663 | 1 012 | 13 |
| Eget kapital | 5 034 | 4 381 | 3 715 | 2 837 | 2 122 | 1 637 | 796 |
| Balansomslutning | 7 043 | 6 422 | 5 783 | 4 761 | 3 539 | 2 273 | 1 013 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 258 | 2 303 | 2 339 | 2 373 | 1 655 | 1 369 | 180 |
| Personalkostnader | 1 075 | 1 202 | 1 030 | 931 | 623 | 18 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 23 | 38 | 24 | 58 | 63 | 54 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 150 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 156 | 1 079 | 1 271 | 1 418 | 1 124 | 1 288 | 19 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 13 | 13 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 144 | 1 066 | 1 267 | 1 414 | 1 124 | 1 288 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 25 | 75 | −280 | −281 | 0 | 0 |
| Skatt | 241 | 230 | 279 | 236 | 181 | 276 | 5 |
| Årets resultat | 903 | 860 | 1 063 | 898 | 663 | 1 012 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 175 | 174 | 101 | 133 | 27 | 16 | 27 |
| Kassa och bank | 6 868 | 6 248 | 5 682 | 4 628 | 3 512 | 2 245 | 986 |
| Omsättningstillgångar | 7 043 | 6 422 | 5 783 | 4 761 | 3 539 | 2 260 | 1 013 |
| Summa tillgångar | 7 043 | 6 422 | 5 783 | 4 761 | 3 539 | 2 273 | 1 013 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 081 | 3 471 | 2 602 | 1 889 | 1 409 | 575 | 733 |
| Eget kapital | 5 034 | 4 381 | 3 715 | 2 837 | 2 122 | 1 637 | 796 |
| Justerat eget kapital | 5 531 | 4 878 | 4 232 | 3 413 | 2 476 | 1 768 | 927 |
| Obeskattade reserver | 626 | 626 | 651 | 726 | 446 | 165 | 165 |
| Långfristiga skulder | 230 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 153 | 1 415 | 1 417 | 1 198 | 971 | 471 | 52 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 043 | 6 422 | 5 783 | 4 761 | 3 539 | 2 273 | 1 013 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 045 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Transparent vård AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 51,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Borås.
Bolaget ska bedriva läkartjänster inom sjukvårdsområdet.
Styrelse & ledning
- Shams Rahman (f. 1960) Styrelseledamot
- Rebecca Rupröder (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-11-12 |
|---|---|
| Adress | Backhagsvägen 13, 518 43, Sjömarken Besök: Backhagsvägen 13, Sjömarken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7327714 |