Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Transiett AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Transiett AB ökade omsättningen med 53 procent senaste året. Medianen bland branschens 46 jämförbara bolag är -2 procent.
Rörelsemarginalen är 1,3 procent, mot branschmedianens 1,7 procent.
Soliditeten ligger på 42,0 procent — branschens median är 30,7 procent.
Bolaget har 20 anställda; medianbolaget i branschen har 13.
Branschen: Provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +53,1 % | 5 | 46 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 28 | 46 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 % | 6 | 46 | 87 % |
| Soliditet | 42,0 % | 19 | 46 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 82 581 tkr | 3 | 46 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 090 tkr | 7 | 46 | 85 % |
| Nettoomsättning | 1 651 613 tkr | 11 | 46 | 76 % |
| Rörelseresultat | 21 798 tkr | 10 | 46 | 78 % |
| Antal anställda | 20 | 20 | 46 | 57 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +53,1 % | 1 554 | 24 743 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 17 178 | 24 710 | 30 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 % | 6 274 | 24 752 | 75 % |
| Soliditet | 42,0 % | 13 344 | 24 704 | 46 % |
| Nettoomsättning per anställd | 82 581 tkr | 68 | 24 753 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 090 tkr | 1 308 | 24 753 | 95 % |
| Nettoomsättning | 1 651 613 tkr | 372 | 24 753 | 98 % |
| Rörelseresultat | 21 798 tkr | 1 478 | 24 753 | 94 % |
| Antal anställda | 20 | 5 999 | 24 753 | 76 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +53,1 % | 4 321 | 87 562 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 63 193 | 87 475 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 % | 18 171 | 87 581 | 79 % |
| Soliditet | 42,0 % | 48 810 | 87 381 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 82 581 tkr | 133 | 87 582 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 090 tkr | 3 568 | 87 582 | 96 % |
| Nettoomsättning | 1 651 613 tkr | 831 | 87 582 | 99 % |
| Rörelseresultat | 21 798 tkr | 3 931 | 87 582 | 96 % |
| Antal anställda | 20 | 18 099 | 87 582 | 79 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .