Aktiebolag Lund
Transient Pharma AB
57 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
98,2 %
+4,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 553 | −2 182 | −10 | 0 | 96 | −7 | −1 |
| Årets resultat | −3 340 | −1 908 | −7 | 0 | 96 | −7 | −1 |
| Eget kapital | 9 775 | 13 114 | 132 | 139 | 138 | 43 | 49 |
| Balansomslutning | 9 954 | 14 040 | 132 | 189 | 138 | 43 | 49 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Personalkostnader | 0 | 16 | 0 | 0 | 44 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 553 | 2 166 | 10 | 50 | 10 | 7 | 1 |
| Rörelseresultat | −3 553 | −2 182 | −10 | 0 | 96 | −7 | −1 |
| Ränteintäkter | 214 | 274 | 3 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −3 340 | −1 908 | −7 | 0 | 96 | −7 | −1 |
| Årets resultat | −3 340 | −1 908 | −7 | 0 | 96 | −7 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 991 | 276 | 18 | 16 | 3 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 8 963 | 13 764 | 114 | 173 | 135 | 43 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 9 954 | 14 040 | 132 | 189 | 138 | 43 | 49 |
| Summa tillgångar | 9 954 | 14 040 | 132 | 189 | 138 | 43 | 49 |
| Aktiekapital | 70 | 70 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 826 | 81 | 89 | 89 | −8 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 9 775 | 13 114 | 132 | 139 | 138 | 43 | 49 |
| Justerat eget kapital | 9 775 | 13 114 | 132 | 139 | 138 | 43 | 49 |
| Kortfristiga skulder | 179 | 926 | 0 | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 954 | 14 040 | 132 | 189 | 138 | 43 | 49 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva medicinsk forskning och utveckling, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Helene Hartman (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Bo Benell (f. 1946) Ordförande, Styrelseledamot
- Annette Mattsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Johan Jensen (f. 1963) Styrelseledamot
- Artur Schmidtchen (f. 1963) Styrelseledamot
- Helene Hartman (f. 1966) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Joakim Leifland (f. 1962) Revisorsuppleant
- Bertil Raue (f. 1947) Revisor
Koncern
| Moderbolag | in2cure AB (556946-1493) |
|---|---|
| Koncernmoder | in2cure AB (556946-1493) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-01 |
|---|---|
| Bransch | Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109) |
| Adress | Medicon Village, Scheeletorget 1, 223 63, Lund Besök: Medicon Village Scheeletorget 1, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |