Aktiebolag Herrljunga
Träningsstudion i Ljung AB
19 sökningar
373 tkr
+5,4 %23,1 %
−0,4 p.e.65,5 %
+13,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 373 | 354 | 359 | 373 |
| Rörelseresultat | 86 | 83 | −17 | 277 |
| Årets resultat | 53 | 47 | 2 | 172 |
| Eget kapital | 363 | 246 | 199 | 197 |
| Balansomslutning | 554 | 469 | 449 | 486 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 373 | 354 | 359 | 373 |
| Personalkostnader | 83 | 23 | 154 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 171 | 232 | 217 | 81 |
| Övriga rörelseposter, netto | −33 | −16 | −5 | — |
| Rörelseresultat | 86 | 83 | −17 | 277 |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | 80 | −17 | 276 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −20 | 20 | −60 |
| Skatt | 14 | 13 | 1 | 45 |
| Årets resultat | 53 | 47 | 2 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 347 | 322 | 322 | 322 |
| Varulager | 12 | 10 | 6 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 51 | 36 | 22 |
| Kassa och bank | 125 | 86 | 85 | 135 |
| Omsättningstillgångar | 207 | 147 | 127 | 164 |
| Summa tillgångar | 554 | 469 | 449 | 486 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 221 | 174 | 172 | 0 |
| Eget kapital | 363 | 246 | 199 | 197 |
| Justerat eget kapital | 427 | 294 | 231 | 245 |
| Obeskattade reserver | 80 | 60 | 40 | 60 |
| Långfristiga skulder | 140 | 140 | 140 | 140 |
| Kortfristiga skulder | 35 | 23 | 70 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 554 | 469 | 449 | 486 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 047 granskade bolag ligger Träningsstudion i Ljung AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 373 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 23,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Herrljunga.
Drift av gymanläggning, personlig träning och gruppträning.
Styrelse & ledning
- Sara Flodin (f. 1999) Verkställande direktör
- Sara Flodin (f. 1999) Ordförande, Styrelseledamot
- Alice Flodin (f. 2003) Styrelseledamot
- Johanna Flodin (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Alice Flodin (f. 2003) Vice VD
Koncern
| Koncernmoder | Träningsstudion i Ljung AB (559348-7779) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-26 |
|---|---|
| Bransch | Drift av gymanläggningar (SNI 93130) |
| Adress | Vetevägen 3, 447 34, Vårgårda Besök: Vetevägen 3, Vårgårda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |