Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Trangia AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Trangia AB minskade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 271 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 7,7 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 84,0 procent — branschens median är 52,9 procent.
Bolaget har 32 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Annan övrig metallvarutillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 | 239 | 92 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 203 | 238 | 15 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,2 % | 171 | 271 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 108 | 271 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | 161 | 271 | 41 % |
| Soliditet | 84,0 % | 19 | 270 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 130 tkr | 117 | 271 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 165 tkr | 108 | 271 | 60 % |
| Nettoomsättning | 68 167 tkr | 52 | 271 | 81 % |
| Rörelseresultat | 5 270 tkr | 56 | 271 | 79 % |
| Antal anställda | 32 | 47 | 271 | 83 % |
Jämtlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 36 | 1 172 | 97 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 1 035 | 1 160 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,2 % | 879 | 1 267 | 31 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 475 | 1 267 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | 822 | 1 267 | 35 % |
| Soliditet | 84,0 % | 62 | 1 267 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 130 tkr | 492 | 1 267 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | 165 tkr | 460 | 1 267 | 64 % |
| Nettoomsättning | 68 167 tkr | 131 | 1 267 | 90 % |
| Rörelseresultat | 5 270 tkr | 105 | 1 267 | 92 % |
| Antal anställda | 32 | 91 | 1 267 | 93 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 053 | 78 066 | 94 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 68 373 | 76 952 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,2 % | 61 779 | 87 565 | 29 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 33 442 | 87 484 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | 57 417 | 87 585 | 34 % |
| Soliditet | 84,0 % | 4 274 | 87 398 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 130 tkr | 37 405 | 87 586 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 165 tkr | 33 706 | 87 586 | 62 % |
| Nettoomsättning | 68 167 tkr | 15 226 | 87 586 | 83 % |
| Rörelseresultat | 5 270 tkr | 13 429 | 87 586 | 85 % |
| Antal anställda | 32 | 11 236 | 87 586 | 87 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .