Aktiebolag Tranemo
Tranemo Naprapatklinik AB
99 sökningar
Omsättning 2025
710 tkr
+5,3 %Rörelsemarginal
20,1 %
−6,3 p.e.Soliditet
67,7 %
+1,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 710 | 674 | 642 | 576 | 653 | 608 | 525 | 447 |
| Rörelseresultat | 143 | 178 | 120 | 104 | 134 | 162 | 123 | 113 |
| Årets resultat | 116 | 117 | 98 | 75 | 79 | 94 | 96 | 93 |
| Eget kapital | 297 | 292 | 265 | 237 | 237 | 233 | 214 | 118 |
| Balansomslutning | 439 | 443 | 371 | 344 | 347 | 312 | 246 | 140 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 710 | 674 | 642 | 576 | 653 | 608 | 525 | 447 |
| Personalkostnader | 393 | 366 | 397 | 356 | 392 | 348 | 298 | 234 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 22 | 22 | 19 | 7 | 7 | 11 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 153 | 108 | 103 | 97 | 119 | 91 | 92 | 88 |
| Rörelseresultat | 143 | 178 | 120 | 104 | 134 | 162 | 123 | 113 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 146 | 180 | 120 | 104 | 134 | 162 | 123 | 113 |
| Bokslutsdispositioner | 1 | −32 | 4 | −8 | −34 | −40 | 0 | 0 |
| Skatt | 31 | 31 | 26 | 21 | 22 | 28 | 28 | 20 |
| Årets resultat | 116 | 117 | 98 | 75 | 79 | 94 | 96 | 93 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 | 39 | 61 | 84 | 59 | 9 | 16 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 7 | 14 | 16 | 19 | 4 | 5 | 17 |
| Kassa och bank | 414 | 397 | 296 | 244 | 269 | 298 | 225 | 96 |
| Omsättningstillgångar | 422 | 404 | 309 | 261 | 288 | 303 | 230 | 113 |
| Summa tillgångar | 439 | 443 | 371 | 344 | 347 | 312 | 246 | 140 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 131 | 125 | 117 | 112 | 108 | 89 | 68 | −25 |
| Eget kapital | 297 | 292 | 265 | 237 | 237 | 233 | 214 | 118 |
| Justerat eget kapital | 384 | 379 | 327 | 301 | 296 | 265 | 214 | 118 |
| Obeskattade reserver | 109 | 110 | 78 | 81 | 74 | 40 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 41 | 28 | 26 | 36 | 39 | 32 | 22 |
| Summa eget kapital och skulder | 439 | 443 | 371 | 344 | 347 | 312 | 246 | 140 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 149 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tranemo Naprapatklinik AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 710 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 20,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Tranemo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Naprapattjänster och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anna Lindqvist (f. 1974) Styrelseledamot
- Lennart Valbrant (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-14 |
|---|---|
| Bransch | Fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950) |
| Adress | Valhyltan, 514 91, Tranemo Besök: Valhyltan, Tranemo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |