Aktiebolag Tranås
Tranås Måleri AB
88 sökningar
Omsättning 2025
5,4 mkr
+2,9 %Rörelsemarginal
-1,3 %
−0,5 p.e.Soliditet
25,5 %
−3,5 p.e.Anställda
5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 354 | 5 203 | 4 974 | 5 953 | 7 131 |
| Rörelseresultat | −72 | −42 | 75 | 0 | 621 |
| Årets resultat | 13 | 41 | 92 | 115 | 357 |
| Eget kapital | 374 | 361 | 720 | 1 028 | 1 313 |
| Balansomslutning | 1 467 | 1 520 | 2 458 | 2 961 | 3 266 |
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 5 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 354 | 5 203 | 4 974 | 5 953 | 7 131 |
| Personalkostnader | 3 165 | 2 508 | 2 344 | 2 695 | 3 239 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 6 | 130 | 142 | 148 |
| Övriga externa kostnader | 973 | 941 | 844 | 930 | 1 778 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 285 | −1 790 | −1 581 | −2 186 | −1 345 |
| Rörelseresultat | −72 | −42 | 75 | 0 | 621 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 9 | 15 | 13 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | −77 | −44 | 61 | −13 | 608 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 100 | 60 | 170 | −150 |
| Skatt | 10 | 15 | 29 | 42 | 100 |
| Årets resultat | 13 | 41 | 92 | 115 | 357 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 | 12 | 285 | 398 | 540 |
| Varulager | 114 | 118 | 117 | 150 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 1 344 | 1 094 | 1 668 | 1 771 | 1 952 |
| Kassa och bank | 0 | 296 | 388 | 642 | 642 |
| Omsättningstillgångar | 1 458 | 1 508 | 2 174 | 2 563 | 2 726 |
| Summa tillgångar | 1 467 | 1 520 | 2 458 | 2 961 | 3 266 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 261 | 220 | 528 | 813 | 856 |
| Eget kapital | 374 | 361 | 720 | 1 028 | 1 313 |
| Justerat eget kapital | 374 | 440 | 879 | 1 234 | 1 654 |
| Obeskattade reserver | 0 | 100 | 200 | 260 | 430 |
| Långfristiga skulder | 54 | 0 | 284 | 329 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 1 039 | 1 059 | 1 254 | 1 344 | 1 133 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 467 | 1 520 | 2 458 | 2 961 | 3 266 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 269 | 395 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tranås Måleri AB 5,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,3 procent, och soliditeten var god — 25,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Tranås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleriverksamhet på entrprenad och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Berg (f. 1968) Styrelseledamot
- Andreas Bergqvist (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jerker Stenqvist (f. 1972) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Toresk Förvaltning AB (556646-6404) |
|---|---|
| Koncernmoder | Toresk Förvaltning AB (556646-6404) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-26 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Mjölbyvägen 10, 573 34, Tranås Besök: Mjölbyvägen 10, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-2798660 |