Aktiebolag Tranås
Tranås Golvbeläggning AB
154 sökningar
Omsättning 2025
4,2 mkr
+6,8 %Rörelsemarginal
6,9 %
+7,4 p.e.Soliditet
63,7 %
+7,6 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 170 | 3 904 | 5 226 | 5 861 | 5 394 |
| Rörelseresultat | 288 | −18 | 276 | 404 | 209 |
| Årets resultat | 257 | 132 | 290 | 361 | 121 |
| Eget kapital | 1 479 | 1 223 | 1 491 | 1 200 | 839 |
| Balansomslutning | 2 322 | 2 180 | 2 845 | 2 693 | 3 017 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 170 | 3 904 | 5 226 | 5 861 | 5 394 |
| Personalkostnader | 1 493 | 1 584 | 1 519 | 1 519 | 1 514 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 4 | 5 | 5 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 596 | 628 | 724 | 814 | 789 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 790 | −1 706 | −2 702 | −3 119 | −2 878 |
| Rörelseresultat | 288 | −18 | 276 | 404 | 209 |
| Ränteintäkter | 2 | 52 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 9 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 290 | 33 | 279 | 417 | 200 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 150 | 100 | 50 | 0 |
| Skatt | 33 | 51 | 88 | 106 | 79 |
| Årets resultat | 257 | 132 | 290 | 361 | 121 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 | 0 | 12 | 17 | 22 |
| Varulager | 261 | 409 | 490 | 582 | 598 |
| Kortfristiga fordringar | 922 | 985 | 870 | 806 | 977 |
| Kassa och bank | 817 | 715 | 1 140 | 1 197 | 1 089 |
| Omsättningstillgångar | 2 311 | 2 180 | 2 833 | 2 676 | 2 994 |
| Summa tillgångar | 2 322 | 2 180 | 2 845 | 2 693 | 3 017 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 122 | 991 | 1 101 | 739 | 618 |
| Eget kapital | 1 479 | 1 223 | 1 491 | 1 200 | 839 |
| Justerat eget kapital | 1 479 | 1 223 | 1 610 | 1 399 | 1 077 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 150 | 250 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 843 | 957 | 1 204 | 1 243 | 1 878 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 322 | 2 180 | 2 845 | 2 693 | 3 017 |
Verksamhet
Tranås Golvbeläggning AB omsatte 4,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,9 procent, och soliditeten var hög — 63,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tranås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel och entreprenad med golv- och väggmaterial och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Carlström (f. 1958) Ordförande, Styrelseledamot
- Urban Karlsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Stig Göran Klar (f. 1945) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jerker Stenqvist (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-03-26 |
|---|---|
| Bransch | Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330) |
| Adress | Trastgatan 7, 573 37, Tranås Besök: Trastgatan 7, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |