Aktiebolag Malmö
Trähälsan Fastighets AB
77 sökningar
Omsättning 2025
2,5 mkr
+2,2 %Rörelsemarginal
35,2 %
−0,4 p.e.Soliditet
13,6 %
−0,3 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 488 | 2 435 | 2 146 | 2 583 | 1 957 |
| Rörelseresultat | 876 | 868 | 635 | 1 067 | 774 |
| Årets resultat | 2 | 0 | 1 | 120 | 504 |
| Eget kapital | 2 348 | 2 345 | 2 345 | 2 344 | 2 224 |
| Balansomslutning | 17 290 | 16 935 | 16 930 | 17 529 | 18 062 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 488 | 2 435 | 2 146 | 2 583 | 1 957 |
| Personalkostnader | 739 | 716 | 646 | 634 | 527 |
| Av- och nedskrivningar | 453 | 453 | 453 | 453 | 455 |
| Övriga externa kostnader | 419 | 399 | 411 | 430 | 201 |
| Rörelseresultat | 876 | 868 | 635 | 1 067 | 774 |
| Ränteintäkter | 22 | 28 | 15 | — | — |
| Räntekostnader | 365 | 567 | 483 | 235 | 139 |
| Resultat efter finansiella poster | 532 | 329 | 167 | 832 | 635 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −681 | 0 |
| Koncernbidrag | −530 | −328 | −167 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 31 | 131 |
| Årets resultat | 2 | 0 | 1 | 120 | 504 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 456 | 14 909 | 15 362 | 15 816 | 16 269 |
| Kortfristiga fordringar | 304 | 306 | 1 093 | 867 | 1 |
| Kassa och bank | 2 530 | 1 720 | 475 | 846 | 1 791 |
| Omsättningstillgångar | 2 834 | 2 026 | 1 567 | 1 713 | 1 793 |
| Summa tillgångar | 17 290 | 16 935 | 16 930 | 17 529 | 18 062 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 246 | 2 245 | 2 244 | 2 124 | 1 620 |
| Eget kapital | 2 348 | 2 345 | 2 345 | 2 344 | 2 224 |
| Justerat eget kapital | 2 348 | 2 345 | 2 345 | 2 344 | 2 224 |
| Avsättningar | 12 | 13 | 13 | 13 | 14 |
| Långfristiga skulder | 13 764 | 13 425 | 13 283 | 13 812 | 14 849 |
| Kortfristiga skulder | 1 166 | 1 152 | 1 289 | 1 360 | 975 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 290 | 16 935 | 16 930 | 17 529 | 18 062 |
| Ställda säkerheter | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Ansvarsförbindelser | 1 247 | 1 247 | 1 247 | 1 247 | 1 247 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Trähälsan Fastighets AB 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 35,2 procent, och soliditeten var måttlig — 13,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva utveckling och förvaltning av fastig- heter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Fredrik Marcus Kamf Schlyter (f. 1976) Verkställande direktör
Styrelse
- Fredrik Marcus Kamf Schlyter (f. 1976) Styrelseledamot
- Helen Kamf Schlyter (f. 1977) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | KFB Invest AB (556845-3046) |
|---|---|
| Koncernmoder | KFB Invest AB (556845-3046) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Lorenz väg 4, 236 61, Höllviken Besök: Lorenz Väg 4, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |