Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Trafikundervisning i Olofström Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Trafikundervisning i Olofström Aktiebolag minskade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 167 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 6,7 procent, mot branschmedianens 5,4 procent.
Soliditeten ligger på 50,7 procent — branschens median är 31,6 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Trafikskoleverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 99 | 138 | 28 % | |
| Värdeförändring | +58,0 % | 30 | 136 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,1 % | 158 | 167 | 5 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 67 | 167 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 79 | 167 | 53 % |
| Soliditet | 50,7 % | 37 | 167 | 78 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 379 tkr | 20 | 167 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 92 tkr | 54 | 167 | 68 % |
| Nettoomsättning | 4 137 tkr | 129 | 167 | 23 % |
| Rörelseresultat | 276 tkr | 80 | 167 | 52 % |
| Antal anställda | 3 | 153 | 167 | 8 % |
Blekinge län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 718 | 811 | 11 % | |
| Värdeförändring | +58,0 % | 124 | 796 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,1 % | 866 | 1 021 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 471 | 1 020 | 54 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 411 | 1 021 | 60 % |
| Soliditet | 50,7 % | 327 | 1 021 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 379 tkr | 723 | 1 021 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 92 tkr | 551 | 1 021 | 46 % |
| Nettoomsättning | 4 137 tkr | 961 | 1 021 | 6 % |
| Rörelseresultat | 276 tkr | 686 | 1 021 | 33 % |
| Antal anställda | 3 | 853 | 1 021 | 16 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 61 898 | 70 454 | 12 % | |
| Värdeförändring | +58,0 % | 12 378 | 69 406 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,1 % | 75 000 | 87 544 | 14 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 37 316 | 87 457 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 % | 37 365 | 87 563 | 57 % |
| Soliditet | 50,7 % | 27 710 | 87 519 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 379 tkr | 62 203 | 87 564 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 92 tkr | 46 079 | 87 564 | 47 % |
| Nettoomsättning | 4 137 tkr | 83 313 | 87 564 | 5 % |
| Rörelseresultat | 276 tkr | 59 394 | 87 564 | 32 % |
| Antal anställda | 3 | 76 653 | 87 564 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .