Aktiebolag Hallstahammar
Tor-Ivars Rör AB
83 sökningar
Omsättning 2024
308 tkr
−35,8 %Rörelsemarginal
7,8 %
+30,3 p.e.Soliditet
87,2 %
+11,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 308 | 480 | 737 | 583 | 640 |
| Rörelseresultat | 24 | −108 | 148 | 24 | 20 |
| Årets resultat | 24 | −106 | 117 | 17 | 15 |
| Eget kapital | 170 | 146 | 252 | 135 | 118 |
| Balansomslutning | 195 | 194 | 319 | 183 | 154 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 308 | 480 | 737 | 583 | 640 |
| Personalkostnader | 15 | 41 | 31 | 68 | 139 |
| Övriga externa kostnader | 129 | 271 | 232 | 218 | 198 |
| Övriga rörelseposter, netto | −140 | −276 | −326 | −273 | −283 |
| Rörelseresultat | 24 | −108 | 148 | 24 | 20 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | −106 | 147 | 21 | 19 |
| Skatt | 0 | 0 | 30 | 4 | 4 |
| Årets resultat | 24 | −106 | 117 | 17 | 15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 62 | 36 | 46 | 41 | 70 |
| Kassa och bank | 133 | 158 | 273 | 143 | 84 |
| Omsättningstillgångar | 195 | 194 | 319 | 183 | 154 |
| Summa tillgångar | 195 | 194 | 319 | 183 | 154 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 96 | 202 | 85 | 68 | 53 |
| Eget kapital | 170 | 146 | 252 | 135 | 118 |
| Justerat eget kapital | 170 | 146 | 252 | 135 | 118 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 48 | 67 | 48 | 36 |
| Summa eget kapital och skulder | 195 | 194 | 319 | 183 | 154 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Tor-Ivars Rör AB omsatte 308 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,8 procent, och soliditeten var hög — 87,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Hallstahammar.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är rörmokeri samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thor Ivar Lund (f. 1956) Styrelseledamot
- Bo Lundén (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-25 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Fyrbacken 5, 734 93, Kolbäck Besök: Fyrbacken 5, Kolbäck |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |