Aktiebolag Söderhamn
Topec Markteknik AB
50 sökningar
Omsättning 2024
833 tkr
−26,6 %Rörelsemarginal
-39,0 %
−32,3 p.e.Soliditet
94,4 %
+12,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 833 | 1 135 | 1 037 | 1 430 | 183 | 126 | 234 |
| Rörelseresultat | −325 | −76 | 1 632 | 638 | 229 | 213 | 329 |
| Årets resultat | 119 | 168 | 1 283 | 1 239 | 121 | 239 | 248 |
| Eget kapital | 2 448 | 2 529 | 2 362 | 1 979 | 1 320 | 1 199 | 960 |
| Balansomslutning | 2 593 | 3 088 | 2 824 | 3 484 | 3 449 | 3 068 | 3 046 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 833 | 1 135 | 1 037 | 1 430 | 183 | 126 | 234 |
| Personalkostnader | 737 | 697 | 556 | 735 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 133 | 112 | 48 | 70 | 69 | 40 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 291 | 453 | 497 | 286 | 249 | 218 | 228 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 51 | 1 696 | 299 | 364 | 345 | 357 |
| Rörelseresultat | −325 | −76 | 1 632 | 638 | 229 | 213 | 329 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 1 | 26 | 69 | 75 | 78 | 84 |
| Resultat efter finansiella poster | 119 | 168 | 1 605 | 1 356 | 153 | 135 | 350 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 171 | −62 |
| Skatt | 0 | 0 | 323 | 117 | 33 | 67 | 41 |
| Årets resultat | 119 | 168 | 1 283 | 1 239 | 121 | 239 | 248 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 221 | 2 353 | 1 756 | 3 000 | 2 881 | 2 934 | 2 869 |
| Kortfristiga fordringar | 127 | 194 | 101 | 275 | 417 | 71 | 118 |
| Kassa och bank | 245 | 541 | 967 | 210 | 151 | 64 | 59 |
| Omsättningstillgångar | 372 | 735 | 1 068 | 485 | 568 | 135 | 177 |
| Summa tillgångar | 2 593 | 3 088 | 2 824 | 3 484 | 3 449 | 3 068 | 3 046 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 279 | 2 311 | 1 029 | 690 | 1 149 | 910 | 662 |
| Eget kapital | 2 448 | 2 529 | 2 362 | 1 979 | 1 320 | 1 199 | 960 |
| Justerat eget kapital | 2 448 | 2 529 | 2 362 | 1 979 | 1 320 | 1 199 | 1 096 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 171 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 151 | 1 552 | 1 636 | 1 662 |
| Kortfristiga skulder | 145 | 559 | 462 | 354 | 577 | 233 | 253 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 593 | 3 088 | 2 824 | 3 484 | 3 449 | 3 068 | 3 046 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 040 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Topec Markteknik AB strax under mitten sett till omsättning, med 833 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -39,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 94,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Söderhamn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utföra uppdrag inom mätteknik och markarbeten, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Leif Bäckman (f. 1956) Styrelseledamot
- Thimmy Hedblom (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Tom Hedblom (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-10 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Stråtjära 739, 826 69, Stråtjära Besök: Stråtjära 739, Stråtjära |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |