Aktiebolag Stockholm
Topadvize i Stockholm AB
134 sökningar
Hitta dina nästa kunder bland Sveriges alla företag →
Omsättning 2025
1,5 mkr
−5,3 %Rörelsemarginal
27,3 %
+14,5 p.e.Soliditet
75,6 %
+3,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 522 | 1 607 | 1 696 | 1 598 | 1 607 |
| Rörelseresultat | 416 | 206 | 127 | 149 | 430 |
| Årets resultat | 411 | 122 | 100 | 116 | 252 |
| Eget kapital | 743 | 541 | 623 | 719 | 791 |
| Balansomslutning | 1 208 | 1 098 | 1 128 | 1 220 | 1 305 |
| Anställda | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 522 | 1 607 | 1 696 | 1 598 | 1 607 |
| Personalkostnader | 949 | 1 137 | 1 212 | 1 107 | 941 |
| Övriga externa kostnader | 157 | 307 | 410 | 336 | 205 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 43 | 53 | — | −31 |
| Rörelseresultat | 416 | 206 | 127 | 149 | 430 |
| Ränteintäkter | 4 | 11 | 5 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 419 | 217 | 132 | 149 | 430 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −59 | 0 | 0 | −110 |
| Skatt | 108 | 36 | 32 | 33 | 68 |
| Årets resultat | 411 | 122 | 100 | 116 | 252 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 346 | 237 | 571 | 536 | 537 |
| Kassa och bank | 862 | 861 | 557 | 684 | 768 |
| Omsättningstillgångar | 1 208 | 1 098 | 1 128 | 1 220 | 1 305 |
| Summa tillgångar | 1 208 | 1 098 | 1 128 | 1 220 | 1 305 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 282 | 369 | 473 | 553 | 489 |
| Eget kapital | 743 | 541 | 623 | 719 | 791 |
| Justerat eget kapital | 913 | 790 | 825 | 921 | 993 |
| Obeskattade reserver | 214 | 314 | 255 | 255 | 255 |
| Kortfristiga skulder | 251 | 243 | 250 | 246 | 259 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 208 | 1 098 | 1 128 | 1 220 | 1 305 |
Verksamhet
Topadvize i Stockholm AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 195 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 27,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 75,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva projektledning, teambuildning, coachning och affärsutveckling, bedriva konsultverksamhet och utbildning i anslutning därtill samt utföra elinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Björn Norberg (f. 1970) Styrelseledamot
- Tyra Norberg (f. 2004) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-02-04 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig utbildning (SNI 85599) |
| Adress | Pontonjärgatan 8, 112 22, Stockholm Besök: Pontonjärgatan 8 1tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |