starkabolag.se

Aktiebolag Gävle

TOP 26 AB

55 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+35,2 %
Rörelsemarginal

31,1 %

+7,8 p.e.
Soliditet

83,1 %

+9,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 2371 6559541 6462 026
Rörelseresultat696386−26485629
Årets resultat551321−75330457
Eget kapital950500279449619
Balansomslutning1 1436754186071 285
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 2371 6559541 6462 026
Personalkostnader1 0128869121 0591 060
Övriga externa kostnader521382305453345
Övriga rörelseposter, netto———−49—
Rörelseresultat696386−26485629
Ränteintäkter120——
Räntekostnader01113
Resultat efter finansiella poster697387−7584627
Bokslutsdispositioner0003500
Skatt146660104170
Årets resultat551321−75330457

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar505050500
Kortfristiga fordringar2231561132768
Kassa och bank8134692555301 216
Omsättningstillgångar1 0936253685571 285
Summa tillgångar1 1436754186071 285
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat34912930469112
Eget kapital950500279449619
Justerat eget kapital950500279449897
Obeskattade reserver0000350
Kortfristiga skulder193175139158316
Summa eget kapital och skulder1 1436754186071 285

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte TOP 26 AB 2,2 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 31,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 83,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 35 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Gävle.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsult verksamhet inom fastighetsbranschen såsom försäljning, konsultation och förvaltning av fastigheter för egen räkning och på uppdrag av annan firma. Bolaget skall även driva handel med fast- och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är TOP 26 AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av TOP 26 AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller TOP 26 AB (556996-9297)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

TOP 26 AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-12-17
Bransch Takarbeten av plåt (SNI 43411)
Adress
Sågvreten 92, 818 32, Valbo
Besök: Sågvreten 92, Valbo
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad