Aktiebolag Kristianstad
Tollarps Logistik AB
32 sökningar
6,7 mkr
+5,8 %2,0 %
−9,2 p.e.7,7 %
−1,9 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 666 | 6 301 | 6 629 | 5 783 | 6 036 | 5 523 | 3 640 |
| Rörelseresultat | 134 | 705 | 410 | 466 | 801 | 773 | 116 |
| Årets resultat | 10 | 19 | 424 | 1 | 1 | 1 | 39 |
| Eget kapital | 545 | 535 | 516 | 92 | 91 | 90 | 89 |
| Balansomslutning | 7 043 | 5 565 | 5 957 | 7 194 | 5 254 | 5 594 | 5 661 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 666 | 6 301 | 6 629 | 5 783 | 6 036 | 5 523 | 3 640 |
| Personalkostnader | 1 165 | 1 049 | 1 058 | 1 072 | 1 109 | 1 296 | 983 |
| Av- och nedskrivningar | 923 | 830 | 820 | 559 | 643 | 682 | 435 |
| Övriga externa kostnader | 4 247 | 3 717 | 4 341 | 3 687 | 3 482 | 2 772 | 2 106 |
| Övriga rörelseposter, netto | −197 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 134 | 705 | 410 | 466 | 801 | 773 | 116 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 182 | 173 | 145 | 139 | 88 | 103 | 65 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | 553 | 250 | 327 | 713 | 670 | 51 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | −534 | 174 | −326 | −712 | −669 | 0 |
| Skatt | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| Årets resultat | 10 | 19 | 424 | 1 | 1 | 1 | 39 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 153 | 4 408 | 5 119 | 5 989 | 4 158 | 4 591 | 5 273 |
| Kortfristiga fordringar | 623 | 645 | 729 | 538 | 541 | 455 | 375 |
| Kassa och bank | 267 | 512 | 109 | 668 | 555 | 547 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 890 | 1 157 | 838 | 1 205 | 1 096 | 1 003 | 388 |
| Summa tillgångar | 7 043 | 5 565 | 5 957 | 7 194 | 5 254 | 5 594 | 5 661 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 485 | 466 | 42 | 41 | 40 | 39 | 0 |
| Eget kapital | 545 | 535 | 516 | 92 | 91 | 90 | 89 |
| Justerat eget kapital | 2 139 | 2 176 | 1 733 | 1 447 | 1 188 | 621 | 89 |
| Obeskattade reserver | 2 007 | 2 067 | 1 533 | 1 707 | 1 381 | 669 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 915 | 1 825 | 2 404 | 3 154 | 2 489 | 3 475 | 4 406 |
| Kortfristiga skulder | 1 576 | 1 138 | 1 504 | 2 241 | 1 293 | 1 360 | 1 166 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 043 | 5 565 | 5 957 | 7 194 | 5 254 | 5 594 | 5 661 |
| Ställda säkerheter | 4 419 | 4 024 | 4 718 | 5 512 | 3 713 | 4 758 | 5 615 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 117 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Tollarps Logistik AB över mittlinjen sett till omsättning, med 6,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 7,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Kristianstad.
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet, reparationer och service av motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mårten Nilsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Oscar Ljung (f. 1998) Styrelsesuppleant
- Jörgen Hentzel (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-06 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Ljungens väg 10, 298 91, Tollarp Besök: Ljungens Väg 10, Tollarp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |